Osteoporoza to choroba, którą dotyka coraz więcej osób. Światowa Organizacja Zdrowia określiła zrzeszotnienie kości jako drugi najważniejszy problem medyczny współczesnego świata.
Istnieją sposoby, które pozwalają zapobiec rozwojowi osteoporozy. Niestety, na co dzień zapominamy o działaniach profilaktycznych. Z pomocą przychodzi nam współczesna medycyna, która pozwala naprawić błędy.
Przyczyny i skutki osteoporozy
Osteoporoza nie pojawia się nagle. Zanik tkanki kostnej odbywa się stopniowo. Wśród czynników sprzyjających pojawieniu się tego schorzenia wymienia się: siedzący tryb życia, dietę ubogą w wapń, palenie papierosów i picie dużych ilości kawy. Z zrzeszotnieniem kości częściej borykają się kobiety. Panie w wieku rozrodczym chronią estrogeny. Gdy ich stężenie gwałtownie spada, pojawiają się dotkliwe złamania. W przypadku starszych osób każdy niewielki uraz może przyczynić się do kalectwa.
Osteoporoza – profilaktyka
Stara maksyma mówi, iż lepiej zapobiegać niż leczyć. W przypadku osteoporozy działania profilaktyczne sprowadzają się do porzucenia używek i dostarczania organizmowi odpowiednich dawek wapnia i witaminy D3. Niezwykle istotną rolę odgrywa też ruch, który przyzwyczaja kości do obciążeń.
Działanie bisfosfonianów
W sytuacji, gdy osteoporoza sieje spustoszenie w naszym organizmie, należy podjąć leczenie. Specjalista przepisze stosowne medykamenty. Dużą popularnością cieszą się bisfosfoniany, które zapobiegają resorpcji kości. Niestety, zażywaniu wspomnianych farmaceutyków towarzyszą działania niepożądane. Zważywszy na skutki uboczne, 50% pacjentów rezygnuje z przyjmowania bisfosfonianów.