Farmaceutyki – skutki uboczne
Warto pamiętać, iż każdy lek może nieść ze sobą niepożądane skutki uboczne. W sytuacji, gdy zauważymy, że dany medykament nam nie służy, powinniśmy niezwłocznie poinformować o tym lekarza. Specjalista przepisze nam inny, równie skuteczny lek.
Przyjmowanie leków – cel
Celem przyjmowania farmaceutyków jest obniżenie ciśnienia poniżej 140/90 mm Hg. Warto uzbroić się w cierpliwość. Ciśnienie nie spada z dnia na dzień. Na efekty musimy poczekać kilka tygodni, a nawet miesięcy.
Nadciśnienie jako choroba przewlekła
Wiele osób utożsamia obniżenie ciśnienia z pełnym powrotem do zdrowia. Warto jednak pamiętać, iż nadciśnienie jest chorobą przewlekłą i nie należy odstawiać leków. Tylko nieliczni pacjenci mogą zrezygnować z przyjmowania tabletek. Dotyczy to osób, które borykają się z łagodną postacią nadciśnienia i zmieniły swój styl życia. Po zrzuceniu zbędnych kilogramów i zmianie diety cieszą się dobrym zdrowiem.
Zwiększanie dawki leków
Choć leki na nadciśnienie nie uzależniają tak jak alkohol czy środki psychotropowe, w miarę upływu czasu należy zwiększyć dawkę farmaceutyków. Wynika to z postępu choroby. W miarę upływu czasu niekorzystne zmiany zaostrzają się.
Wprawdzie nadciśnienie nie jest bolesne, ale nieleczone prowadzi do groźnych powikłań. Osoby, u których stwierdzono tę chorobę, powinny bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarza.