Kultura Styl życia
„Hinduska służąca” – historia kobiecej przyjaźni
Indie słyną z hinduizmu, aromatycznych przypraw, ziołowych kosmetyków, pięknych zabytków, kolorowych materiałów i kina bollywoodzkiego. Niestety, często zapominamy o drugiej twarzy tego niezwykłego kraju.
Indie słyną z hinduizmu, aromatycznych przypraw, ziołowych kosmetyków, pięknych zabytków, kolorowych materiałów i kina bollywoodzkiego. Niestety, często zapominamy o drugiej twarzy tego niezwykłego kraju.
Bogactwo i skrajna bieda
W Indiach bogactwo przeplata się ze skrajną biedą. W niektórych dzielnicach można natknąć się na okazałe pałace. Ogromne, zadbane ogrody cieszą oko. Osoby zamożne zatrudniają służbę. Niestety, pracownicy niskiego szczebla nie zawsze mogą liczyć na szacunek. Niektórzy traktują służbę jak niewolników. W związku z tym, iż w kraju wciąż nie brakuje analfabetów, a hinduizm dzieli społeczeństwo na kasty, nagminnie łamie się prawa ludzi niewykształconych.
Kino bollywoodzkie
Kolorowe stroje i tańce na plaży zapewniają rozrywkę miłośnikom kina bollywoodzkiego. Choć wyglądają niezwykle efektownie, życie w Indiach nie przypomina bajki. Prężnie rozwijający się przemysł przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska.
Sytuacja kobiet w Indiach
Choć prawo, które obowiązuje w Indiach, w jawny sposób nie dyskryminuje kobiet, Hinduski często bywają nierówno traktowane. W tym kraju wciąż święci triumfy patriarchat. Z badań przeprowadzonych przez międzynarodowe organizacje wynika, iż w Indiach co 3 minuty dochodzi do gwałtu.
System kastowy
Hinduizm dzieli społeczeństwo Indii na stany i kasty. Przynależność do danej grupy jest dziedziczna. Nie można zmienić kasty, wychodząc za mąż czy pomnażając swój majątek. Wprawdzie konstytucja z 1950 roku zniosła przywileje związane z przynależnością do danej grupy, ale system wciąż cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców wsi.
„Hinduska służąca” – historia kobiecej przyjaźni
„Hinduska służąca” Brendy L. Baker, która w Polsce została opublikowana przez wydawnictwo REMI, przedstawia historię kobiecej przyjaźni. Pewnego dnia Kiria, która zarządza dużą korporacją, poznaje Santoszi. Kobieta, która zarabia na życie, sprzątając i zamieszkuje schronisko dla bezdomnych w Madrasie, w przeszłości była niewolnicą. Choć panie wywodzą się z innych grup społecznych, szybko nawiązuje się pomiędzy nimi nić sympatii.
Kiria, widząc warunki, w jakich żyje Santoszi, postanawia pomóc swojej nowej znajomej. Kobiety udają się w podróż, która okaże się źródłem niezapomnianych wrażeń. Podziwiając hinduską kulturę i zabytki, zajrzą w głąb siebie. Odkrycie własnych pragnień i lęków zrewolucjonizuje ich życie.
- Wydawca
« Domowe kosmetyki z cytrusów