Poradnik pacjentki Zdrowie

Leki na nadciśnienie

Często lekceważymy nadciśnienie i nie realizujemy recept. Nieprzyjmowanie leków nasila problem i w skrajnych przypadkach może doprowadzić do śmierci pacjenta.

Często lekceważymy nadciśnienie i nie realizujemy recept. Nieprzyjmowanie leków nasila problem i w skrajnych przypadkach może doprowadzić do śmierci pacjenta.

Z przeprowadzonych badań wynika, iż połowa pacjentów z nadciśnieniem nie realizuje pierwszej recepty. Osoby, które wykupują leki, zazwyczaj robią to z dużym poślizgiem, tymczasem nieleczone nadciśnienie stanowi zagrożenie dla życia. Inną popularną praktyką jest zmniejszanie dawki medykamentów na własną rękę.

Nieregularne przyjmowanie leków

Udowodniono, że chętnie sięgamy po te leki, które łagodzą uciążliwe dolegliwości. W przypadku nadciśnienia nie odczuwamy bólu, toteż lekceważymy chorobę. Nie potrafimy ocenić, czy medykamenty przynoszą pożądane efekty, ponieważ nie widzimy rezultatów ich przyjmowania. W związku z tym, iż ryzyko powikłań wydaje się odległe, nie odczuwamy niepokoju. Wykazano, iż regularność w przyjmowaniu leków nie leży w ludzkiej naturze. Niektórzy astmatycy bez konsultacji z lekarzem odstawiają leki, które łagodzą dokuczliwe dolegliwości.

Leki na nadciśnienie

Na rynku można znaleźć wiele preparatów na nadciśnienie. W zależności od tego, z jakim mechanizmem działania mamy do czynienia, wyróżniamy kilka rodzajów leków. Wszystkie farmaceutyki równie skutecznie obniżają ciśnienie. Niektóre leki wykazują podwójne działanie. U osób w podeszłym wieku zazwyczaj gorzej funkcjonują nerki, toteż specjaliści często przepisują im moczopędne medykamenty. Lekarz, dobierając farmaceutyki, powinien uwzględnić wszystkie choroby, z którymi się zmagamy. Osoby, które borykają się z nadciśnieniem i chorobą wieńcową, powinny przyjmować beta-blokery. Warto pamiętać, iż tych leków nie należy stosować w przypadku astmy, ponieważ mogą nasilać objawy choroby.

Farmaceutyki – skutki uboczne

Warto pamiętać, iż każdy lek może nieść ze sobą niepożądane skutki uboczne. W sytuacji, gdy zauważymy, że dany medykament nam nie służy, powinniśmy niezwłocznie poinformować o tym lekarza. Specjalista przepisze nam inny, równie skuteczny lek.

Przyjmowanie leków – cel

Celem przyjmowania farmaceutyków jest obniżenie ciśnienia poniżej 140/90 mm Hg. Warto uzbroić się w cierpliwość. Ciśnienie nie spada z dnia na dzień. Na efekty musimy poczekać kilka tygodni, a nawet miesięcy.

Nadciśnienie jako choroba przewlekła

Wiele osób utożsamia obniżenie ciśnienia z pełnym powrotem do zdrowia. Warto jednak pamiętać, iż nadciśnienie jest chorobą przewlekłą i nie należy odstawiać leków. Tylko nieliczni pacjenci mogą zrezygnować z przyjmowania tabletek. Dotyczy to osób, które borykają się z łagodną postacią nadciśnienia i zmieniły swój styl życia. Po zrzuceniu zbędnych kilogramów i zmianie diety cieszą się dobrym zdrowiem.

Zwiększanie dawki leków

Choć leki na nadciśnienie nie uzależniają tak jak alkohol czy środki psychotropowe, w miarę upływu czasu należy zwiększyć dawkę farmaceutyków. Wynika to z postępu choroby. W miarę upływu czasu niekorzystne zmiany zaostrzają się.

Wprawdzie nadciśnienie nie jest bolesne, ale nieleczone prowadzi do groźnych powikłań. Osoby, u których stwierdzono tę chorobę, powinny bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarza.

Komentarze (3)

Anna

6 lat temu

Nadciśnienie jest niestety chorobą cywilizacyjną. Sama jestem dotknięta tą chorobą. Ja jem regularnie grapefriuty, dzięki którym moja przemiana materii poprawiła się.

Anna

6 lat temu

Nadciśnienie jest niestety chorobą cywilizacyjną. Sama jestem dotknięta tą chorobą. Ja jem regularnie grapefriuty, dzięki którym moja przemiana materii poprawiła się.Codziennie mierze sobie ciśnienie, dobrze ze mój sprzęt z diagnosis pl ma dobry wyświetlacz bo pomimo,że mam50 lat to troszkę pogorszył mi się wzrok i nie zawsze mam pod ręką swoje okulary.

filodendron 2

7 lat temu

Zauważyąłm ,że gdy bierze sie beta- blokery, wówczas sie tyje, bo przenmiana materii jest wolniejsza. To tego człowiek czuje sie ciagle zmęczony.

Zostaw komentarz