• prawo do wyrażania zgody na interwencje medyczną – oznacza to, że w każdej chwili możesz zrezygnować z operacji, nawet, jeśli wyraziłaś zgodę. Nie wolno Cię leczyć wbrew Twojej woli!
  • prawo do godności i intymności – każdy pacjent powinien mieć zapewnione życzliwe traktowanie i troskę. Nie musisz godzić się na upokarzające zabiegi, rozbierać się przed studentami medycyny, godzić się na obecność przy porodzie osób postronnych.
  • prawo do opieki i obecności bliskiej osoby – z wyjątkiem przebywania na oddziałach zamkniętych, przysługuje Ci prawo do obecności osoby trzeciej – nie musi to być ktoś z rodziny, może być nawet przyjaciółka, sąsiadka.

Prawa pacjenta są naruszane na wiele sposobów. Łamią je lekarze, a także pielęgniarki i położne – często jest to wynikiem zaniedbania, wypalenia zawodowego czy zwykłej nieznajomości prawa.

Dochodzenie swoich praw przed sadem jest trudne, skomplikowane i często trwa bardzo długo. Zanim przystąpimy do oskarżeń, warto zebrać odpowiednią dokumentację dowodową – zrobić zdjęcia, opisać przypadki, kiedy nastąpiło złamanie prawa.