Oferta kijków dostępna na rynku jest bardzo bogata. Jak wybrać najlepsze kije do Nordic Walkingu? Co jeszcze powinniśmy zakupić, by uprawiać ten sport?

Kijek kijkowi nierówny

Na aukcjach internetowych można kupić kije do Nordic Walking już za 20 zł plus gratisowo pokrowiec. Również niemal wszystkie sklepy sieciowe mają co jakiś czas w swoich ofertach bardzo tani sprzęt. Z kolei w sklepach sportowych ceny kijów przeznaczonych do marszów nordyckich zaczynają się od 100 zł w górę.

Skąd ta rozbieżność cenowa? Oczywiście w grę wchodzi przede wszystkim jakość, a także materiały, z jakich zostały zrobione kije. Te najdroższe są wykonane z włókien węglowych (są super lekkie), mają gładką rączkę i regulowaną rękawiczkę. Te najtańsze to najczęściej kijki z dodatkiem aluminium (znacznie cięższe), o wiele mniej trwałe i w przeważającej ilości wcale nie są to kije do Nordic Walking!

Jaka jest różnica między kijem do trekkingu, a kijem do Nordic Walking?

Ogromna ilość aukcji internetowych kusi nas bardzo niską ceną sprzętu i gratisowymi gadżetami. Choć w opisie jest napisane, że kupujemy kije do Nordic Walking, w rzeczywistości dostajemy sprzęt do trekkingu (czyli wycieczek górskich)!

Czym różnią się oba kije? Przede wszystkim ten trekkingowy jest dużo cięższy, ma wyprofilowaną, najczęściej plastikową rączkę i pasek zamiast rękawiczki. Różnią się też wymiennymi końcówkami.

Podstawową nakładką na kij do marszu nordyckiego jest tak zwany „bucik” – lekko zakrzywiona końcówka, która ułatwia odpychanie się od podłoża. Kij trekkingowy posiada płaską nakładkę, która przydaje się w górach, ale znacznie trudniej przy jej pomocy maszerować.