Fitness

Kupujemy sprzęt do Nordic Walking

Oferta kijków dostępna na rynku jest bardzo bogata. Jak wybrać najlepsze kije do Nordic Walkingu? Co jeszcze powinniśmy zakupić, by uprawiać ten sport?

Oferta kijków dostępna na rynku jest bardzo bogata. Jak wybrać najlepsze kije do Nordic Walkingu? Co jeszcze powinniśmy zakupić, by uprawiać ten sport?

Kijek kijkowi nierówny

Na aukcjach internetowych można kupić kije do Nordic Walking już za 20 zł plus gratisowo pokrowiec. Również niemal wszystkie sklepy sieciowe mają co jakiś czas w swoich ofertach bardzo tani sprzęt. Z kolei w sklepach sportowych ceny kijów przeznaczonych do marszów nordyckich zaczynają się od 100 zł w górę.

Skąd ta rozbieżność cenowa? Oczywiście w grę wchodzi przede wszystkim jakość, a także materiały, z jakich zostały zrobione kije. Te najdroższe są wykonane z włókien węglowych (są super lekkie), mają gładką rączkę i regulowaną rękawiczkę. Te najtańsze to najczęściej kijki z dodatkiem aluminium (znacznie cięższe), o wiele mniej trwałe i w przeważającej ilości wcale nie są to kije do Nordic Walking!

Jaka jest różnica między kijem do trekkingu, a kijem do Nordic Walking?

Ogromna ilość aukcji internetowych kusi nas bardzo niską ceną sprzętu i gratisowymi gadżetami. Choć w opisie jest napisane, że kupujemy kije do Nordic Walking, w rzeczywistości dostajemy sprzęt do trekkingu (czyli wycieczek górskich)!

Czym różnią się oba kije? Przede wszystkim ten trekkingowy jest dużo cięższy, ma wyprofilowaną, najczęściej plastikową rączkę i pasek zamiast rękawiczki. Różnią się też wymiennymi końcówkami.

Podstawową nakładką na kij do marszu nordyckiego jest tak zwany „bucik” – lekko zakrzywiona końcówka, która ułatwia odpychanie się od podłoża. Kij trekkingowy posiada płaską nakładkę, która przydaje się w górach, ale znacznie trudniej przy jej pomocy maszerować.

Jakie kije wybrać?

Oczywiście wszystko zależy od zapotrzebowania. Jeśli traktujemy ten sport poważnie, warto zaopatrzyć się w kije dobrej marki, jak najlżejsze i najtrwalsze, aby służyły nam przez lata. Ale jeśli chcemy tylko spróbować nowego sportu lub ograniczają nas fundusze, a kije potrzebne nam są „od zaraz”, można zdecydować się na model za kilkadziesiąt złotych – z nimi również da się maszerować, po prostu są nieco cięższe i mniej trwałe.

Najważniejsze, to wybrać kije przeznaczone do Nordic Walking – z odpowiednimi końcówkami, prostą rączką i rękawiczką. Inną kwestią jest wybór kijów regulowanych lub prostych. Jeśli ze sprzętu będzie korzystała więcej niż jedna osoba, warto wybrać regulowane, natomiast jeśli ma służyć tylko jednej osobie, zawsze lepiej wybrać kije o stałej długości, które na pewno będą mniej zawodne.

Dodatki do Nordic Walkingu

Generalnie do marszu nordyckiego potrzebne są tylko kijki, ale warto pomyśleć o dodatkowym wyposażeniu, takim jak: pokrowiec, krokomierz, czy specjalna torebka na biodra, w której można schować komórkę lub butelkę z wodą. Plecak jest dość nieporęczny podczas marszu, ze względu na rotację ramion. Oprócz tego trzeba zwrócić uwagę na wygodne, sportowe ubranie i dobre buty.

Wszystko już kupione? A więc w drogę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *