Kosmetyki to jedne z produktów, którymi lubimy się nawzajem obdarowywać. Nic dziwnego, że mamy kilka kremów do twarzy kupionych na promocji w drogerii, kilka balsamów do ciała, w tym dwa otrzymane w prezencie urodzinowym i kilka tuszy do rzęs sprezentowanych nam na gwiazdkę. Niestety, kosmetyki nie są wieczne, one też się psują. Kiedy należy wyrzucić stare kosmetyki?
Wtedy, kiedy kończy się ich termin ważności
Każdy kosmetyk ma przybity przez producenta termin ważności na kartoniku lub na tubce czy słoiczku. Niestety, z czasem napisy lubią się ścierać, a kartoniki niemal od razu wyrzucamy do kosza. Efekt, nie wiemy, jak długo możemy stosować dany kosmetyk. Stosowanie przeterminowanych specyfików jest niebezpieczne, gdyż po pewnym czasie konserwant przestaje działać, bakterie intensywnie się namnażają i mogą wywoływać trądzik oraz stany zapalne skóry. Z kolei składniki aktywne produktu psują się – oleje roślinne jełczeją, a ekstrakty roślinne utleniają się.
Gdy używamy ich dłużej, niż zaleca producent
Oprócz terminu ważności istnieje coś takiego, jak czas korzystania z produktu od czasu jego otwarcia. Np. krem do twarzy jest ważny do 09.2022 r., ale tylko 6 miesięcy od otwarcia. Oznacza to, że otwierając go dziś, możesz go używać do 18.09.2019 r. Później produkt zanieczyszcza się bakteriami i stanowi poważne zagrożenie mikrobiologiczne dla naszej skóry.
Jeśli nie pamiętasz, skorzystaj z naszej ściągi
Jeśli nie pamiętasz, kiedy dokładnie otworzyłaś krem i jaki był termin jego ważności, skorzystaj z naszej ściągi. Kremy do twarzy z reguły są ważne do 12 miesięcy od otwarcia, kremy pod oczy do 6 miesięcy od otwarcia, balsamy do ciała do 12 miesięcy, a żele pod prysznic do 18-24 miesięcy. Natomiast w przypadku kolorówki sprawa wygląda następująco: eyelinery i tusze do rzęs do 3 miesięcy od otwarcia, podkłady do 12 miesięcy, korektory do 12-18 miesięcy, puder do 12 miesięcy, róż i bronzer do 12 miesięcy, pomadka do 24 miesięcy, a błyszczyk do 6 miesięcy.
Gdy kosmetyki zmieniły swoją konsystencję i zapach
Gdy kosmetyk zaczyna podejrzanie pachnąć, zmienia kolor i konsystencję, np. rozwarstwia się i nie jest to naturalna cecha produktu, o której na opakowaniu wspomina producent, to znak, że specyfik musi powędrować do kosza. Nieważne, kiedy go otworzyłaś i jak długo jest jeszcze ważny. Coś poszło nie tak. Zanieczyściłaś go, źle przechowywałaś lub producent dodał za mało konserwantu. Stosowanie kosmetyku, który zmienił swoje właściwości fizyczne, jest szalenie niebezpieczne i należy tego unikać.