Styl życia

Odkurzacz piorący – jaki wybrać?

Odkurzacz piorący

Bez odkurzacza nie wyobrażasz sobie domowych porządków, ale zależy Ci na jeszcze lepszej wydajności pracy. Chcesz nie tylko dokładnie czyścić podłogi, ale również dywany czy nawet kanapę, dlatego zastanawiasz się nad zakupem odkurzacza piorącego. Sprawdź, jakie urządzenie będzie strzałem w dziesiątkę.Bez odkurzacza nie wyobrażasz sobie domowych porządków, ale zależy Ci na jeszcze lepszej wydajności pracy. Chcesz nie tylko dokładnie czyścić podłogi, ale również dywany czy nawet kanapę, dlatego zastanawiasz się nad zakupem odkurzacza piorącego. Sprawdź, jakie urządzenie będzie strzałem w dziesiątkę.

Odkurzacze już dawno przestały służyć wyłącznie do zbierania zanieczyszczeń i kurzu z podłogi. Producenci prześcigają się w oferowaniu bardziej zaawansowanych rozwiązań – tak, aby domowe porządki były jak najbardziej efektywne i wygodne. Z pomocą przychodzą m.in. odkurzacze piorące.

Odkurzacze piorące – jak działają?

Tego typu odkurzacze stanowią połączenie klasycznego sprzętu wyposażonego w funkcję prania. Takie rozwiązanie sprawia, że podczas pracy można nie tylko usunąć z powierzchni zanieczyszczenia, ale również je dokładnie umyć – a nawet wyprać. Dlatego sprawdzą się w przypadku dywanów, wykładzin, linoleum czy nawet tapicerki kanapy.

Odkurzacze piorące zwykle wyposażone są w dwa pojemniki. W jednym znajduje się woda ze środkiem czyszczącym. Do drugiego zasysane są zabrudzenia. Pierwszym etapem pracy jest nałożenie na dywan lub inną powierzchnię wytworzonej przez sprzęt piany. Kolejny krok to standardowe odkurzanie, podczas którego detergent pochłania lub rozpuszcza zabrudzenia.

Czym się kierować przy wyborze?

Odkurzacze dostępne są w szerokim asortymencie – można wśród z nich znaleźć nie tylko modele klasyczne (służące wyłącznie do zbierania śmieci), ale również piorące. Podobnie jak standardowe, tak i urządzenia umożliwiające pranie różnią się pod względem parametrów. Dlatego przy podejmowaniu decyzji zakupowej, nie należy zdawać się na „czysty przypadek”. Warto porównać specyfikację techniczną, uwzględniając kilka istotnych kwestii.

  • Liczba pojemników

Najbardziej wydajne i komfortowe w obsłudze są odkurzacze piorące z dwoma osobnymi pojemnikami. Dzięki temu czysta woda nie miesza się z brudną, co gwarantuje lepsze efekty i większą higienę.

Jeśli idziesz jednak na kompromis między ceną a wydajnością pracy, wybierz modele z jednym pojemnikiem. Musisz jednak liczyć się z koniecznością bardzo częstej wymiany wody.

  • Pojemność zbiorników

To parametr, od którego zależy wygoda pracy. Im większa pojemność, tym rzadziej będzie trzeba napełniać i wymieniać pojemniki.

Przy wyborze uwzględnij metraż wszystkich pokoi. O ile w małych mieszkaniach spora pojemność zbiorników nie jest koniecznością, o tyle w dużych lokalach odkurzacze powinny mieć pojemniki o odpowiednio dużej pojemności.

  • Siła ssania

Jest to parametr, od którego zależy efektywność sprzątania – wpływa bowiem na skuteczność w usuwaniu zabrudzeń. Im większa jest siła ssąca, tym można liczyć na krótsze i dokładniejsze odkurzanie.

  • Cena środków piorących

Odkurzacze piorące mogą być tanie, jednak to tylko pozory. Zwykle takie urządzenia wiążą się z dużymi kosztami eksploatacji – przede wszystkim z uwagę na wysoką cenę środków piorących. Czasami więc warto ponieść wyższy jednorazowy koszt zakupu urządzenia, by płacić mniej za detergenty.

  • Funkcjonalność

Aby sprzątanie było wydajne, sprawdź oferowane funkcjonalności. Niektóre modele ograniczają się wyłącznie do prania dywanów (nie wszystkich), a inne – zapewniają sprzątanie na sucho, zbieranie wody i błota, pranie dywanów i tapicerek.

Zwróć przy tym uwagę na renomę marki – znany producent to gwarancja niezawodności. Nie przechodź przy tym obojętnie na rekomendacje innych użytkowników – ich opinie są cenne, ponieważ mogą ułatwić wybór sprawdzonego i bezawaryjnego odkurzacza piorącego.

Komentarze (4)

anastasia

1 rok temu

Moja mama ma taki odkurzacz i jest z niego zadowolona:)

fiorcia

1 rok temu

Może sobie sprawię taki odkurzacz, to wybawienie dla alergika:)

violka

1 rok temu

Odkurzacz piorący chodzi już za mną od pewnego czasu, muszę tylko uzbierać na niego pieniądze;)

dolores

1 rok temu

Marzę o takim odkurzaczu:)

Zostaw komentarz