Jak młode mamy znajdują dodatkowe zatrudnienie

Wiele z nas marzy o macierzyństwie. Ciąża to czas oczekiwania i przygotowań, ekscytacji i nutki zmartwień – na wszystkie te rzeczy często mamy czas, jeśli postanowimy pójść na zwolnienie lekarskie. Potem przychodzi czas na urlop macierzyński, lub też całkowite porzucenie pracy – w końcu w tym najwcześniejszym okresie nasz maluszek najbardziej nas potrzebuje.

I choć opieka nad naszym dzieckiem może nas bardzo absorbować, nasze myśli mogą równie szybko powędrować do sfery kariery i zarobków. W końcu chcemy mieć jak najwięcej środków, by zapewnić małemu wszystko, co najlepsze – a może po prostu zależy nam na tym, by wciąż rozwijać się zawodowo, nawet będąc mamą na pełen etat? Praca z domu jest wtedy zdecydowanie idealnym kompromisem, ale na jaką pracę dodatkową najczęściej nastawiają się młode mamy?

Mama-wolny strzelec

W dobie internetu naprawdę łatwo jest rozpocząć własną działalność jako freelancer. Z uwagi na to, jakie możliwości to daje pod względem pracy w domu w dokładnie takim wymiarze godzin, jaki nam pasuje, jest to idealne rozwiązanie dla mam. być może dobrze radzisz sobie z tekstem – w takim przypadku pisanie tekstów lub korekty i redakcja mogą być dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Doskonale znasz język obcy, a polski jeszcze lepiej? Rozważ karierę tłumacza! Być może posiadasz bardziej techniczne umiejętności, takie jak grafika komputerowa lub programowanie? W internecie istnieje mnóstwo ofert z tych dziedzin, które pozwolą Ci rozwinąć skrzydła, przy czym nie będziesz musiała zostawiać swojej pociechy nawet na moment.

Zarabianie na pasjach

Dla wielu mam, urlop macierzyński to idealna pora na pogłębianie swoich pasji. Czy szydełkujesz, robisz na drutach, lub rzeźbisz w drewnie, bardzo łatwo jest zarobić w dzisiejszych czasach na rękodziele. Dzięki takim platformom jak Instagram czy Pinterest możesz w bardzo prosty sposób zbudować swoja markę, przyciągając do siebie klientów swoim własnym stylem. Gdy już oczarujesz wszystkich swoim rękodziełem, wystarczy założyć sklepik internetowy, np. korzystając z platformy Etsy. W dobie globalizacji i automatyzacji ludzie coraz bardziej cenią produkty rzemieślnicze i rękodzieło, w które naprawdę włożono serce – być może właśnie to  jest Twoja nisza.

A może praca poza domem?

Choć praca w domu to zdecydowanie najpopularniejszy wybór młodych mam, nie ograniczaj się – być może odnajdziesz się w pracy dorywczej w weekendy i popołudniami, gdy stwierdzisz, że dziecku wystarczy, jak pobawisz się z nim w tygodniu. Być może czujesz powołanie jako wizażystka, fryzjerka, lub konsultantka zajmująca się dystrybucją kosmetyków i perfum? Może wolisz pomagać ludziom w ich codziennym życiu i z chęcią zajmiesz się wyprowadzaniem psa lub opieką nad osobą starszą? Każdy z tych zawodów, jak również wiele innych, pozwala na pracę w bardziej ograniczonym wymiarze godzin, dzięki czemu również łatwo pogodzisz życie domowe z zawodowym.

Wszystkim nam zależy, by nasze dzieci były szczęśliwe – ale nie daj się przeświadczeniu, że to oznacza całkowitą rezygnację ze spełnienia zawodowego! Istnieje mnóstwo opcji – na pewno się w którejś odnajdziesz.