Drogi zakażenia wirusem HIV
Wbrew obiegowej opinii nie trzeba zrobić nic złego, by usłyszeć słowo brzmiące jak wyrok: „seropozytywny”. Do zakażenia wirusem HIV może dojść podczas wizyty u fryzjera, jeśli widzisz, że pracownik sięga po używaną brzytwę lub nie dba o higienę, zrezygnuj z jego usług! Niebezpieczeństwo kryje się również w salonach kosmetycznych i używaniu brudnych narzędzi do manicure oraz pedicure. Jeśli nie masz pewności, że pilnik lub cążki są czyste, zmień manikiurzystkę. Nie warto ryzykować własnego zdrowia i życia dla pięknie wyglądających paznokci. Do zakażeń wirusem HIV często dochodzi w placówkach ochrony zdrowia. Niestety, nie wszystkie pielęgniarki i lekarze pamiętają, że rozwiązania, które są dla nich wygodne, np. niezmienianie rękawiczek po każdym pacjencie, jest niebezpieczne dla ich podopiecznego. Lateksowe rękawiczki mają za zadanie chronić zarówno pacjenta, jak i pielęgniarkę pobierającą krew do badań. Nie daj sobie wmówić, że są czyste i w związku z tym nie wymagają wymiany. Nie wystarczy opłukać ich pod zimną wodą, co czynią niektórzy stomatolodzy. Rękawiczki jednorazowego użytku są jednorazowe nie tylko z nazwy! Masz prawo poprosić pielęgniarkę, aby w twojej obecności rozpakowała zestaw do iniekcji.
Jeśli jesteś świadkiem wypadku, pamiętaj o zachowaniu środków bezpieczeństwa przy udzielaniu pierwszej pomocy. Warto mieć przy sobie lateksowe rękawiczki, kierowcy są zobowiązani do ich wożenia w samochodzie, piesi powinni wziąć z nich przykład i włożyć parę np. do torebki. Nie podejmuj działań, które mogłyby stanowić dla ciebie ryzyko.
Ryzykowne zachowania przyczyną wzrostu zakażeń wirusem HIV
Wbrew obiegowej opinii problemem nie są nosiciele wirusa HIV, o których wiemy, że są seropozytywni, lecz nasze ryzykowne zachowania. Przy udzielaniu pierwszej pomocy i uprawianiu seksu z nowo poznaną osobą, powinniśmy traktować ją jako potencjalnego nosiciela. Wystarczą proste i łatwo dostępne środki bezpieczeństwa – rękawiczki i prezerwatywy. Przydatna może okazać się również odwaga, ponieważ wiele osób boi się zwrócić uwagę lekarzowi na względy higieniczne, chociaż doskonale zdaje sobie sprawę z potencjalnego zagrożenia.
Kampania HIVokryzja. Wyleczmy się odgrywa niezwykle istotną rolę. Z jednej strony rozprawia się z wieloma mitami nt. HIV i AIDS, z drugiej przypomina o tym poważnym problemie. Niestety, wiele wskazuje na to, iż dostępność do nowoczesnych leków antyretrowirusowych uśpiła naszą czujność. Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne biją na alarm. W Polsce, podobnie jak w krajach wysoko rozwiniętych, systematycznie wzrasta liczba nosiciela wirusa HIV i … krętka kiły. Tak, ta dawno zapomniana choroba przenoszona drogą płciową znowu daje o sobie znać. A wszystko to przez nieroztropność i uprawianie seksu bez zabezpieczeń. Wbrew pozorom najgorszym skutkiem przygodnego romansu nie jest niechciana ciąża, lecz HIV, HCV, HBV oraz choroby przenoszone drogą płciową!
Marlena