Nie bez powodu Jose Cura uchodzi za jednego z najwybitniejszych tenorów ostatnich lat. Często porównuje się go z „wielką trójką”: Carreras’em, Domingo i Pavarottim. Cura cieszy się uznaniem na całym świecie.

Na scenie zadebiutował w 1991 roku, kilkukrotnie występował w Polsce zarówno jako śpiewak, jak i dyrygent. W latach 2001-2004 był pierwszym gościnnym dyrygentem polskiej orkiestry Sinfonia Varsovia.

22 listopada br. o godz. 18:00 Jose Cura ponownie pojawi się na polskiej scenie po latach nieobecności. Na koncercie w zabrzańskim Domu Muzyki i Tańca o tytule „ Jose Cura i jego goście” słynny artysta nie tylko zaśpiewa, ale również zadyryguje orkiestrą. W programie koncertu przewidziano sławne arie operowe i znane pieśni. Artystę wspierać będą: Bogusław Morka – wybitny polski tenor oraz Agnieszka Kozłowska – sopranistka, solistka Warszawskiej Opery Kameralnej. Wykonawcom akompaniować będzie Cracow Event Orchestra, a orkiestrą, na zmianę z Maestro Cura, dyrygował będzie Sebastian Tarłowski.

Sztuka klasyczna nie umiera. To, co ją zabija, to nasze konserwatywne podejście. Umieszczenie jej pod kloszem, aby powstrzymać jej skażenie zabija kreatywność. W ten sposób to, co w zamierzeniach ma być ochroną kończy się zagładą tego, co chcieliśmy chronić. My wszyscy – artyści, melomani, publiczność – jesteśmy odpowiedzialni za sztukę klasyczną, więc z szacunku dla niej pomóżmy zachować ją żywą – odpowiedział Jose Cura zapytany o to, czy sztuka klasyczna umiera.

Jose Cura posiada niezwykły głos, który na długo pozostaje w pamięci słuchaczy, jednocześnie jest aktorem, którego obecność na scenie wnosi powiew świeżego powietrza. Ten wybitny artysta niewątpliwie zasługuje na miano człowieka renesansu, łączy w sobie umiejętności reżysera, scenarzysty oraz muzyka doskonałego. Ta niespotykana kombinacja wszechstronności i charyzmy sprawia, że za każdym razem kiedy pojawia się na scenie, każda prestiżowa sala koncertowa jest wypełniona po brzegi.

Bilety na wydarzenie – ceny: 145, 165, 185 i 210 zł – można nabyć na portalach: ticketpro.pl, bilety24.pl oraz kupbilet.pl.
Bilety można również kupić w salonach Empik w całym kraju, sieci sklepów Media Markt, sieci sklepów Saturn oraz kasie Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu.

Jose Cura urodził się 5 grudnia 1962 r. w Rosario w prowincji Santa Fe. Jego talent muzyczny rozwijał się błyskawicznie: w wieku 12 lat rozpoczął naukę gry na gitarze pod okiem Juana di Lorenzo. W wieku 15 lat Jose zadebiutował jako dyrygent chóru, a rok później rozpoczął naukę kompozycji u Carlosa Castro oraz naukę gry na fortepianie w szkole Zulmy Cabrera. Wielką pasją nastoletniego Jose był sport – młodzieniec przez pewien czas rozważał nawet karierę zawodowego rugbisty, niemniej za radą swych nauczycieli poświęcił się muzyce.

Niektórzy ludzie uważają, że śpiewacy i aktorzy są na co dzień, jak postacie, w które wcielają się na scenie. Dzieje się tak często, gdy czyjaś kariera, praca jest oparta na odgrywaniu kogoś innego. Dzisiaj mam pięćdziesiąt jeden lat. Gdy zbliżasz się do pewnego wieku, gdy jeszcze nie jesteś stary, ale także już niemłody, to zaczynasz rozumieć, że życiowa mądrość i wrażliwość to jedne z najpiękniejszych rzeczy, które można osiągnąć – mówi Jose Cura.

Autor zewnętrzny

Źródła zdjęć:

  • Materiały prasowe organizatora/Agencja Artystyczna Monolit