Joga śmiechu – właściwości zdrowotne

Coraz częściej organizacje, które skupiają chorych na raka, tworzą specjalną grupę mającą na celu szerzenie optymizmu wśród pacjentów oddziałów onkologicznych. Joga śmiechu bywa traktowana jako terapia uzupełniająca tradycyjne leczenie. Ćwiczenia, które przywędrowały do nas z Indii, z pewnością nie zaszkodzą chorym, a mogą ich wesprzeć w trudnych chwilach. Lekarze uważają, iż skuteczność terapii w dużej mierze zależy od naszego nastawienia. Ludzie, którzy nie poddają się i usiłują pokonać raka, częściej odnoszą sukces, niż osoby poddające się zwątpieniu. Prawdopodobnie nasz mózg oddziałuje na układ immunologiczny i w ten sposób zagrzewa organizm do walki.

Jogini śmiechu coraz częściej wychodzą do ludzi i zachęcają ich do wspólnych ćwiczeń w parku. Podczas zabawy z przypadkowymi osobami otwieramy się na nowe doświadczenia. Joga śmiechu stanowi źródło pozytywnych emocji, pozwala zrelaksować się po dniu spędzonym w dusznym biurze. Współczesny styl życia nie służy naszemu zdrowiu, na szczęście negatywny wpływ stresu można zredukować, wykonując ćwiczenia zalecone przez doktora Katarię. Świadomy śmiech odrywa nas od problemów i pozwala nabrać dystansu do pewnych spraw, jednocześnie zmniejsza stężenie kortyzolu, czyli hormonu, który może obniżać odporność organizmu.

Wbrew pozorom śmiech wpływa korzystnie na kondycję skóry. Gdy jesteśmy w dobrym humorze, krew szybciej krąży i tym samym dotlenia wszystkie komórki. Cera odzyskuje zdrowy odcień i odzyskuje sprężystość. W tym miejscu warto zaznaczyć, iż wyrażając złość, angażujemy 40 mięśni, podczas śmiechu ich liczba zmniejsza się do 18. Oznacza to, iż zły nastrój nie służy urodzie. Optymiści oraz osoby o pogodnym usposobieniu dłużej cieszą się młodą skórą niż ich ponurzy rówieśnicy.