Joe Cocker

Wczoraj w wieku 70 lat zmarł w swoim domu w Colorado wielki muzyk Joe Cocker. Wokalista od dłuższego czasu walczył z groźnym rakiem płuc. Śmierć muzyka potwierdził jego agent Barrie Marshal.

Joe Cocker urodził się w Sheffield w Wielkiej Brytanii 20.05.1944 roku. Karierę muzyczną rozpoczął w zespole brata „The Avengers” w wieku 15 lat. Występował pod pseudonimem artystycznym Vence Arnold.

Trampoliną do wielkiej sławy w jego przypadku okazał się cover hitu Beatlesów „With a Little Help from My Friends” oraz występ podczas festiwalu Woodstock w 1969 r. Artysta w sumie nagrał 23 płyty. Do jego największych przebojów należą: „You Are So Beautiful„, „Unchain My Heart„, „You Can Leave Your Hat On„, “When the night comes” czy “We belong together”.

W latach 70. XX wieku z powodu kłopotów z narkotykami i alkoholem jego działalność artystyczna znacznie zwolniła. Po deportacji z Australii za posiadanie narkotyków prawie przestał pracować i nagrywać. Powrócił do śpiewania w latach 80. Jego pierwsza płyta po bardzo długiej przerwie nie spotkała się z uznaniem, lecz z całą pewnością zauważono jego powrót.

Piosenkarz w swojej karierze otrzymał wiele nagród, m.in. nagrodę Grammy w 1983 roku za wykonanie utworu „Up where we belong”. Magazyn Rolling Stone’a umieścił go na liście stu najlepszych wokalistów na świecie, zajął na niej 97 miejsce.

Artysta kilka razy koncertował w Polsce, ostatni raz we Wrocławiu, w październiku 2010 roku.