Pijany kierowca to ogromne zagrożenie na drodze. Nieodpowiedzialne osoby, które wsiadają za kierownicę po alkoholu zasługują na odpowiedni wymiar kary. Jazda pod wpływem to dla wielu osób standard. Brzmi strasznie, ale mnóstwo kierowców postanawia prowadzić nawet po niewielkiej ilości alkoholu. Jaka kara grozi za jazdę po alkoholu?
Jazda pod wpływem alkoholu
Impreza, udany wieczór i alkohol – znamy ten motyw doskonale. Jest miło, sympatycznie, czujemy się zrelaksowani, ale organizm różnie reaguje na alkohol, który mu dostarczamy. Zmienia nasze myślenie i zachowanie. Dla niektórych już niewielka ilość napojów wyskokowych wystarcza, by stracić kontrolę, a wtedy nietrudno o wypadek, jeśli wsiądziemy w stanie upojenia alkoholowego za kółko. Ile razy słyszeliśmy o wypadkach, spowodowanych przez pijanych kierowców, w którym ucierpieli inni ludzie. Bardzo łatwo stracić kontrolę i panowanie nad kierownicą. Pijany kierowca jest zagrożeniem, dla innych i samego siebie. Nikt nie ma przyzwolenia na jazdę pod wpływem, nawet artyści, którym często zdarzają się tego typu kolizje czy wypadki.
Zmiany przepisów 2017
Od 1 czerwca 2017 roku zmieniły się przepisy ruchu drogowego, a wraz z nimi kary, także za jazdę pod wpływem alkoholu. Ostrzejsze przepisy oraz kary mają zniechęcić kierowców do takich praktyk. Pijani kierowcy to prawdziwa plaga, dlatego zmiany prawa są konieczne. Osoba, która spowoduje wypadek śmiertelny lub z ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu pod wpływem alkoholu czy środków odurzających, otrzyma karę 2 lat pozbawienia wolności, w dodatku bez możliwości zawieszenia kary. Do tej pory wyrok tego typu wynosił zwykle do 9 miesięcy, a karę roczną można było zawiesić. Od ilości promili, rodzaju pojazdu i miejsca zdarzenia zależy kara, jaką może otrzymać kierowca. Czynem zabronionym jet wykroczenie i przestępstwo. Tutaj ilość alkoholu we krwi czy wydychanym powietrzu decyduje o tym, z czym mamy styczność. Kierowca może odmówić badania alkomatem, ale wówczas będzie zmuszony poddać się badaniu laboratoryjnemu, czyli pobraniu krwi.
Jaka kara za jazdę pod wpływem alkoholu?
Dozwolony poziom alkoholu we krwi wynosi według polskich przepisów 0,2 promila. Między 0,2 a 0,5 promila to wskaźnik, który mówi nam o popełnieniu wykroczenia. Za tego typu wykroczenie, kierowca może stracić prawo jazdy na przynajmniej 6 miesięcy oraz karę grzywny w wysokości 5 tysięcy złotych. Kara jest wyższa, gdy kierowca spowoduje wypadek. Inaczej sprawa ma się przy przestępstwie, które następuje po przekroczeniu 0,5 promila alkoholu. W takiej sytuacji, kierującemu pojazdem grozi kara w wysokości grzywny, kary dwóch lat pozbawienia wolności i zakazu prowadzenia pojazdów na kilka czy kilkanaście lat. Statystyki są przerażające, w ubiegłym roku ponad 3 tysiące osób zginęło w 30 tysiącach wypadków drogowych, z czego 3 tysiące to wypadki pod wpływem alkoholu. Najwięcej wypadków zanotowano w dużych ośrodkach miejskich.
Zmiany są konieczne, by zwiększyć bezpieczeństwo na drogach. Osoba wsiadająca za kółko, czy to sama, czy z pasażerami, powinna mieć świadomość, że odpowiada nie tylko za swoje czy współpasażerów bezpieczeństwo. Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu to ogromne ryzyko. Jeśli chcemy dojechać do celu, pamiętajmy o dostosowaniu się do przepisów. Zanim wsiądziemy za kółko zastanówmy się, czy rzeczywiście jesteśmy w stanie prowadzić. W grę wchodzi ludzkie życie, którego nic nie jest w stanie nam przywrócić.
Katarzyna Antos