Najnowsze Poradniki Styl życia

Jak zorganizować wesele?

jak zorganizować wesele

Rozpoczęcie sezonu wiosennego to dla wielu osób czas na wesele. Piękna pogoda i rozkwitająca roślinność stwarzają doskonałe tło do tego typu uroczystości. Przygotowanie przyjęcia to duże wyzwanie. Jak zorganizować wesele?

Czas na wesele

Ślub to dla każdej kobiety najważniejszy dzień w życiu. Ale mówiąc o ślubie nie możemy pominąć kwestii wesela. Choć to kwestia indywidualna i nie każdy decyduje się zorganizować wesele dla setki gości, to z pewnością wielkie wydarzenie, które wymaga sporego nakładu pracy. Okres wiosenno-letni to idealny czas na wesele. Uroczystość na pewno będzie wspaniałą pamiątką na całe życie. Wspólne świętowanie ślubu to doskonały początek nowego etapu życia.

Jak zorganizować wesele?

Myśl o weselu z pewnością spędza sen z powiek niejednej pary. To nie tylko powód do radości ale także duże wyzwanie, które może przerażać. Odpowiednia organizacja wesela to połowa sukcesu. W końcu wesela ma być najpiękniejszym dniem w życiu, a nie powodem do niepotrzebnych zmartwień. Coraz bardziej modne jest wynajmowanie profesjonalnych organizatorów wesel. Jednak taka usługa niesie ze sobą wysokie koszta. Wesele równie dobrze przygotujemy samodzielnie. Jak zorganizować wesele?

Ustalenie budżetu

Pierwszym krokiem w organizacji wesela jest ustalenie budżetu. Określając sumę pieniędzy, które możemy wydać na przygotowanie uroczystości pozwoli nam na zaoszczędzenie. Nie wydamy więcej niż planowaliśmy, jeśli założymy sobie ramy finansowe. Istotną kwestią jest to, kto płaci za wesele. Najlepiej wcześniej podzielić koszty.

Rezerwacja miejsca i terminu

Po ustalonym budżecie możemy zarezerwować miejsce i termin ślubu. Taki krok należy podjąć z dużym wyprzedzeniem. Może się okazać, że nasza wymarzona sala jest zajęta w terminie, który wybraliśmy na uroczystość. Dlatego pary rezerwują sale nawet z kilkuletnim wyprzedzeniem. Kilkanaście miesięcy przed weselem wystarczy, by znaleźć odpowiednią salę na wesele.  Poszukiwania rozpocznijmy więc w odpowiednim momencie.

Lista gości i zaproszenia

ślubLista gości to jeden z ważniejszych elementów wesela. W końcu chcemy świętować ślub razem z bliskim nam osobami. Przygotowując listę gości dobrze zastanówmy się nad tamy, kogo chcemy zaprosić na wesele. Być może nie ma potrzeby zapraszania dalekiej rodziny, z którą nie mamy żadnego kontaktu. Zaprośmy tych, bez których uroczystość nie może się odbyć. Pamiętajmy o chrzestnych oraz przyjaciołach. Organizując kameralny ślub i przyjęcie, zaprośmy tylko najbliższych członków rodziny takich jak rodzice i rodzeństwo. Przy dużym weselu możemy pozwolić sobie na dość długą listę gości. Pamiętajmy o osobach towarzyszących. Zapraszając singli, zawsze powinniśmy dopisać adnotację „z osobą towarzyszącą”. To kwestia etykiety. Na zaproszeniach umieśćmy również prośbę o potwierdzeniu przybycia, co także ułatwi organizację całego wesela. Zaproszenia musimy wręczyć z przynajmniej dwumiesięcznym wyprzedzeniem. Kulturalnym gestem jest wręczenie ich osobiście, przynajmniej najbliższej rodzinie. Reszcie gości wyślijmy zaproszenia listownie.

Kwiaty, menu i orkiestra

Po przygotowaniu listy gości możemy zająć się dalszą organizacją wesela. Menu to kolejny jego element. W przypadku sali weselnej w restauracji czy innym tego typu miejscu pozostanie nam wybór menu, co nie powinno stanowić większego problemu. Inna sytuacja czeka nas przy weselu plenerowym lub miejscu, gdzie nie ma kuchni. Wtedy musimy zatrudnić firmę cateringową. Przejrzyjmy oferty i wybierzmy taką, która spełni nasze oczekiwania, zarówno smakowe jak i finansowe. Dowiedzmy się również, czy firma dowiezie nam jedzenie we wskazane miejsce. Wybór kwiatów również należy do naszych zadań. Najlepiej skorzystać z usług sprawdzonej kwiaciarni. Dobrze wcześniej wybrać motyw kolorystyczny wesela, wtedy nie będzie problemu z wyborem kompozycji florystycznych. Szukając orkiestry warto popytać znajomych. Być może spodobał nam się zespół czy DJ, którego słyszeliśmy już na przyjęciu znajomych. Wtedy wystarczy zdobyć do niego kontakt.

Stroje, fotograf i drobiazgi

Po ustaleniu najważniejszych kwestii związanych ze ślubem czas na wybór sukienki i garnituru. Pamiętajmy, że stroje możemy wypożyczyć. Wcale nie musimy wydawać kilku tysięcy na suknię ślubną od modnego projektanta. Wynajmijmy fotografa lub kamerzystę, wcześniej sprawdzając jego portfolio. Na kilka miesięcy przed weselem zarezerwujmy wizytę u fryzjera i kosmetyczki oraz samochód, którym pojedziemy do ślubu. Zaangażujmy jedną osobę z rodziny czy przyjaciół, która zajmie się drobiazgami i będzie czuwała nad przebiegiem wesela. Dzięki temu unikniemy stresowych sytuacji i będziemy w pełni cieszyć się z rodzinnego wydarzenia. Osoba pomocna dopilnuje, by bukiet ślubny został dostarczony na czas i goście dotarli na miejsce wesela.

weseleOrganizując wesele, upewnijmy się, czy wynajęte przez nas firmy są w pełni gotowe na uroczystość. Dzięki temu unikniemy wpadki i będziemy spokojni. Sprawdźmy listę gości i to, czy wszystkie elementy zostały zamówione na czas. Po miesiącach przygotowań czas na ślub i upragnione wesele oraz dumę, z efektu naszej pracy.

Katarzyna Antos

Komentarze (10)

ewalub

4 lata temu

Jakoś nam się to udało, jednak musieliśmy włożyć w to dużo pracy. O tylu rzeczach trzeba pomyśleć.

Janka

4 lata temu

Nie jest łatwo zorganizować wesele i wiem to z własnego doświadczenie.
Po weselu w Restauracji Tequila Rumia mogę jednak powiedzieć, że warto było poświęcić trochę czasu 😉

Aga

5 lat temu

Zdecydowanie polecam Restaurację Lancelot w Malborku.
To recepta na udane wesele!

iwonaannadominika

6 lat temu

Koleżanka miała w rodzinie wesele. Bardzo było ładne, pan młody to Japończyk, wprowadził swoje elementy kulturowe. Był koncert siostry panny młodej na fortepianie i siostry pana młodego na skrzypcach – coś pięknego, niezapomniane wrażenia. Taki nie typowy slub i wesele.

    linea

    4 lata temu

    Lubię takie atrakcje na weselach. Występy na żywo są piekne, od razu takie wesele nabiera niebywałego uroku 🙂 Dlatego fajnie jest mieć w rodzinie kogoś uzdolnionego muzycznie 🙂

pati25

6 lat temu

Nie muszę organizować wesela.Wiem jednak ile kosztuje takie wesele,jego organizacja.Sala,jedzenie,suknia,fotograf.Moja chrześniaczka miała 3 lata temu wesele i wiem jakie to były nerwy,aby wszystko dobrze zorganizować

sirena46

6 lat temu

Wesele to duże przedsięwzięcie finansowe i logistyczne jeśli jest poza miejscem zamieszkania.Teraz jest moda na wesela poza miejscem zamieszkania i to z wykupem w hotelu noclegów dla rodziny.
Mnie czeka jeszcze jedno wesele w przyszłym roku i na tym będzie koniec.
Młodzi sami sobie wszystko załatwiają. Jeśli czegoś chcą to pytają nie wtrącam się, to ich święto.
Zgadzam się z Tess, że zorganizowanie wesela to bardzo duży wydatek tym bardziej jak wesele jest duże.

Tess

6 lat temu

Kiedyś to rodzice organizowali wesele i mieli dużo do powiedzenia. Wyprawiałam córce i synowi wesele i synowi przyjęcie weselne. Teraz to młodzi o wszystkim decydują ale też składają na te wesela pieniądze. Trochę to za dużo kosztuje, ale jest wygoda a kiedyś to wiele robiło się własnymi i rodziny rękoma.

filodendron 2

6 lat temu

U mnie w rodzinie będzie wesele i juz młodzi maja prawie wszystko załatwione. U mnie było idealnie bo mąż wszystko organizował .

Mindi

6 lat temu

Wesele to bylo zawsze wielkie wyzwanie pod względem organizacyjnym jak i finansowym. Mam nadzieję, że w niedługim czasie i ja doczekam się wesela któregoś dziecka, wtedy taka lista przyda się. Będzie młodym łatwiej zaplanować tą uroczystość, bo ja tylko mogę pomóc, nie zamierzam się wtrącać.

Zostaw komentarz