jak zorganizować wesele

Rozpoczęcie sezonu wiosennego to dla wielu osób czas na wesele. Piękna pogoda i rozkwitająca roślinność stwarzają doskonałe tło do tego typu uroczystości. Przygotowanie przyjęcia to duże wyzwanie. Jak zorganizować wesele?

Czas na wesele

Ślub to dla każdej kobiety najważniejszy dzień w życiu. Ale mówiąc o ślubie nie możemy pominąć kwestii wesela. Choć to kwestia indywidualna i nie każdy decyduje się zorganizować wesele dla setki gości, to z pewnością wielkie wydarzenie, które wymaga sporego nakładu pracy. Okres wiosenno-letni to idealny czas na wesele. Uroczystość na pewno będzie wspaniałą pamiątką na całe życie. Wspólne świętowanie ślubu to doskonały początek nowego etapu życia.

Jak zorganizować wesele?

Myśl o weselu z pewnością spędza sen z powiek niejednej pary. To nie tylko powód do radości ale także duże wyzwanie, które może przerażać. Odpowiednia organizacja wesela to połowa sukcesu. W końcu wesela ma być najpiękniejszym dniem w życiu, a nie powodem do niepotrzebnych zmartwień. Coraz bardziej modne jest wynajmowanie profesjonalnych organizatorów wesel. Jednak taka usługa niesie ze sobą wysokie koszta. Wesele równie dobrze przygotujemy samodzielnie. Jak zorganizować wesele?

Ustalenie budżetu

Pierwszym krokiem w organizacji wesela jest ustalenie budżetu. Określając sumę pieniędzy, które możemy wydać na przygotowanie uroczystości pozwoli nam na zaoszczędzenie. Nie wydamy więcej niż planowaliśmy, jeśli założymy sobie ramy finansowe. Istotną kwestią jest to, kto płaci za wesele. Najlepiej wcześniej podzielić koszty.

Rezerwacja miejsca i terminu

Po ustalonym budżecie możemy zarezerwować miejsce i termin ślubu. Taki krok należy podjąć z dużym wyprzedzeniem. Może się okazać, że nasza wymarzona sala jest zajęta w terminie, który wybraliśmy na uroczystość. Dlatego pary rezerwują sale nawet z kilkuletnim wyprzedzeniem. Kilkanaście miesięcy przed weselem wystarczy, by znaleźć odpowiednią salę na wesele.  Poszukiwania rozpocznijmy więc w odpowiednim momencie.

Lista gości i zaproszenia

ślubLista gości to jeden z ważniejszych elementów wesela. W końcu chcemy świętować ślub razem z bliskim nam osobami. Przygotowując listę gości dobrze zastanówmy się nad tamy, kogo chcemy zaprosić na wesele. Być może nie ma potrzeby zapraszania dalekiej rodziny, z którą nie mamy żadnego kontaktu. Zaprośmy tych, bez których uroczystość nie może się odbyć. Pamiętajmy o chrzestnych oraz przyjaciołach. Organizując kameralny ślub i przyjęcie, zaprośmy tylko najbliższych członków rodziny takich jak rodzice i rodzeństwo. Przy dużym weselu możemy pozwolić sobie na dość długą listę gości. Pamiętajmy o osobach towarzyszących. Zapraszając singli, zawsze powinniśmy dopisać adnotację „z osobą towarzyszącą”. To kwestia etykiety. Na zaproszeniach umieśćmy również prośbę o potwierdzeniu przybycia, co także ułatwi organizację całego wesela. Zaproszenia musimy wręczyć z przynajmniej dwumiesięcznym wyprzedzeniem. Kulturalnym gestem jest wręczenie ich osobiście, przynajmniej najbliższej rodzinie. Reszcie gości wyślijmy zaproszenia listownie.