zaproszenia

Planowanie ślubu jest związane z wieloma ważnymi aspektami. Jednym z nich są zaproszenia ślubne. I choć czasy się zmieniają, kultura zaproszeń pozostaje prawie nienaruszona. Jak zapraszać na ślub z klasą?

Zaproszenia na ślub – przygotowanie

Zaproszenia to jeden z najważniejszych części ślubu i wesela. Goście muszą zostać poinformowani o uroczystości w odpowiednim czasie. Dbając o szczegóły i elegancję, państwo młodzi muszą zadbać o doręczenie zaproszeń oraz ich właściwy wygląd i treść. Zanim przygotujemy zaproszenia ślubne, należy spisać listę gości, uwzględniając także osoby towarzyszące. Kwestia zapraszania zawsze jest dyskusyjna. Tworząc listę często pada pytanie typu „zapraszać czy nie?”. Najlepiej dobrze zastanowić się, z kim pragniemy celebrować ten ważny dzień. Do wszystkiego dochodzi także aspekt finansów oraz sali. Po wszystkich ustaleniach będziemy mieć jasno określoną liczbę gości oraz ilość potrzebnych zaproszeń. Pary coraz częściej wybierają spersonalizowane zaproszenia, wykonywane ręcznie. Takie karnety są nie tylko oryginalne, ale bardzo efektowne. Doskonałym pomysłem jest przygotowanie lub zamówienie zaproszeń, współgrających kolorystycznie z wystrojem sali czy koncepcją wesela. W przypadku przyjęcia w ogrodzie, odpowiednim motywem będą kwiaty. Przy wyborze zaproszeń najlepiej zachować umiar. Klasa i elegancja prezentuje się znacznie lepiej niż nadmierna ilość wzorów czy ozdób. Efektowny papier czy atłasowa wstążka dopełnią wygląd zaproszeń, które z pewnością zachwycą naszych gości.

Treść zaproszenia

Firmy zajmujące się drukowaniem zaproszeń zwykle proszą o treść tekstu, który ma się zaleźć w ich środku. Przyszli państwo młodzi mają za zadanie jedynie wpisać imiona i nazwiska gości. Tutaj zwykle pojawiają się problemy. Należy zwrócić uwagę na poprawna formę pisowni oraz odmianę imion i nazwisk. O wtopę nietrudno, a przecież zależy nam na kulturze i elegancji. Tekst „z osobą towarzyszącą” wpisujemy jeśli nie jesteśmy pewni statusu związku osoby, którą zapraszamy na ślub. Niektórzy umieszczają cytaty na zaproszeniach. Nie jest to obowiązkowy element, ale jeśli narzeczeni mają wspólną sentencję, która pasuje do okoliczności, to oczywiście mogą ja umieścić na zaproszeniu. Dużym ułatwieniem jest dołączenie do zaproszenia informacji o wcześniejszym potwierdzeniu przybycia na uroczystość, wraz z numerem kontaktowym lub dresem e-mail. Taka opcja pozwala na sporządzenie dokładnej liczny gości przed weselem. Ułatwi to zaplanowanie przewozu gości czy ich usytuowania na sali. Dodatkowe informacje na temat transportu czy przyniesienia zamiast kwiatów zabawek na cele charytatywne również mogą znaleźć się w zaproszeniu, jednak pamiętajmy, aby ich treść była zwięzła i czytelna.

Dostarczenie zaproszeń

zaproszenia

Gdy zaproszenia są już gotowe i zaadresowane, pora na ich dostarczenie. Kiedy to zrobić? Zaproszenia ślubne dostarczamy nie wcześniej niż dwa miesiące wcześniej i nie później niż miesiąc przed uroczystością. Osoby, które mieszkają bardzo daleko najlepiej powiadomić z większym wyprzedzeniem. Jeśli mamy możliwość doręczenia zaproszeń osobiście, to zróbmy to bez wahania. Najbliższa rodzina, rodzice, dziadkowie oraz świadkowie tylko w ten sposób powinni otrzymać zaproszenia. Każdy z gości ucieszy się z bezpośredniej formy zaproszeń, więc warto zdecydować się na taki krok.

Katarzyna Antos