Biblioteki publiczne
W sierpniu warto odwiedzić miejskie biblioteki. Niektóre z nich pośredniczą w transakcjach między sprzedającymi a kupującymi. Jeśli na półce naszej pociechy zalegają zbędne podręczniki, możemy oddać je w komis do pobliskiej biblioteki. Jeśli książki nie zostaną sprzedane, wrócą do właściciela. Jeśli część z nich znajdzie nabywców, zyskamy środki na zakup nowych książek.
Stoiska z używanymi książkami
Na targowiskach również można znaleźć stoiska, na których kwitnie handel używanymi podręcznikami. Jeśli jesteśmy stroną kupującą, możemy skorzystać z ich usług. Osoby, którym zależy na upłynnieniu książek, powinny poszukać nabywców wśród młodszych kolegów. Właściciele stoisk na targowiskach pobierają wysoką marżę za pośrednictwo w transakcjach.
Wypożyczenie podręcznika z biblioteki
Zanim weźmiemy kredyt w banku na zakup wyprawki, przyjrzyjmy się ofercie szkolnej biblioteki. Niektóre z nich dysponują podręcznikami pozostawionymi przez absolwentów. Po rozmowie z pracownikami szkoły książki można wypożyczyć na rok.
Przybory szkolne z hipermarketu
Zeszyty, długopisy, ołówki, kredki itp. poważnie obciążają budżet. Zanim wyruszymy na zakupy, porównajmy gazetki reklamowe. W przybory szkolne warto zaopatrzyć się w hipermarkecie. Sklepy papiernicze zamawiają mniejsze partie towaru, toteż nie mogą liczyć na duże upusty. Ze zniżek skwapliwie korzystają duże sieci handlowe, które oferują zeszyty w atrakcyjnych cenach. Jeśli dysponujemy niewielkimi środkami finansowymi, przekonajmy dziecko do zakupu tańszych akcesoriów. Pióro nie musi być markowe.
Osoby, które znajdują się w trudnej sytuacji finansowej, mogą ubiegać się o jednorazową zapomogę. Udziela jej Urząd Miasta. Jeśli w firmie, w której pracujemy, funkcjonuje fundusz socjalny, możemy złożyć wniosek o sfinansowanie szkolnej wyprawki. Z prośbą o pomoc można zgłosić się do Caritasu lub innych organizacji pożytku publicznego.