Rodzice, których dzieci uczą się w szkole, z niepokojem spoglądają na wrześniowe wydatki. Podręczniki i przybory stanowią poważne obciążenie finansowe. Gdzie szukać oszczędności?

Wysokie ceny podręczników najbardziej uderzają w rodziny wielodzietne. Szacuje się, że wyprawka jednego dziecka stanowi wydatek rzędu 300-600 zł. W latach 60. rodzeństwo korzystało z jednej książki. Niestety, rozwój rynku wydawniczego stał się przyczyną wielu komplikacji. Każdy nauczyciel ma prawo wybrać dowolny zestaw podręczników. Lista niezbędnych książek zmienia się co roku. Nie sposób przewidzieć, czy książka do fizyki przyda się młodszej latorośli.

Ogólnopolski elementarz

Rząd dostrzegł bolączki rodziców. Po licznych skargach rozpoczął prace nad ogólnopolskim, bezpłatnym elementarzem. Jego wersja, która została skierowana do druku, budzi ogromne emocje. Czy sprawdzi się w edukacji najmłodszych?

Wyprawka szkolna – poszukiwanie oszczędności
Rodzice starszych dzieci muszą znaleźć środki finansowe na zakup podręczników, zeszytów i przyborów szkolnych. Skąd wziąć na to pieniądze? Na czym można zaoszczędzić?

Podręczniki do nauki języków obcych

Podręczniki przeznaczone do nauki języków obcych poważnie obciążają domowy budżet. Sama książka stanowi wydatek rzędu 80 zł. Jeśli musimy dokupić do niej ćwiczenia i płytę CD, za zestaw do nauki języków obcych zapłacimy 150-200 zł. Choć nauczyciele często zmieniają książki, za podręcznikami i płytami CD można rozejrzeć się na rynku wtórnym. W prywatnych szkołach językowych dzieci uczą się z różnych książek. Po zakończeniu kursu chętnie odsprzedają swoje pomoce na portalach aukcyjnych i giełdzie używanych podręczników.

Książki z drugiego obiegu

Jeśli nauczyciel nie zleci zakupu podręcznika, który stanowi nowość wydawniczą, możemy skorzystać z rynku wtórnego. Młodzi ludzie chętnie pozbywają się książek, z których nie korzystają. Pieniądze ze sprzedaży traktują jako nagły zastrzyk gotówki. Gdzie szukać osób, które chętnie odstąpią swoje pomoce naukowe za drobną opłatą?

Giełda używanych podręczników

Niektóre szkoły na początku września organizują giełdę używanych podręczników. Na korytarzach swoje książki wystawiają starsi uczniowie. Większość pedagogów przymyka oko na fakt, iż przez pierwszy tydzień roku szkolnego dzieci nie mają wymaganych materiałów. Ten czas można poświęcić na poszukiwanie uczniów ze starszych klas, gotowych odsprzedać swoje podręczniki.