Jest piękna i słoneczna pogoda za oknami. Już za chwilę będziemy wylegiwać się nad morzem, jeziorem czy chociaż rzeką. Nasza skóra będzie przez wiele godzin poddawana kąpielom słonecznym. Aby jej nie zaszkodzić, to już teraz musimy rozpocząć odpowiednie przygotowania.

Słońce – zalety i wady

Słońce może pozytywnie wpływać na nasz organizm, ale to od nas zależy, jakie są ostateczne skutki przygody z promieniami słonecznymi. Jeśli rozsądnie korzystamy z kąpieli słonecznych, to zyskujemy wiele, gdyż słońce dodaje energii, działa antydepresyjnie, wspomaga produkcję witaminy d. W nadmiarze jednak szkodzi – powoduje poparzenia, przebarwienia i raka skóry. Warto więc wiedzieć, jak wcześniej przygotować swoją skórę, aby podczas słonecznych i ciepłych dni wydobyć z niej całe piękno, a nie uszkodzić.

Dieta

Podstawą pielęgnacji skóry jest dostarczanie jej ważnych składników z pożywieniem. Muszą to być wszelkie składniki, które naszą skórę regenerują, zapewniają właściwą ochronę przed działaniem promieni UV oraz chronią przed nadmierną utratą wody. Aby zapewnić skórze właściwą pielęgnację, należy wypijać co najmniej 2 litry płynów (najlepiej mineralnej, niegazowanej wody) oraz spożywać produkty bogate w beta-karoten (pomidory, marchew, brzoskwinie), witaminę C (maliny, brokuły, natkę pietruszki), witaminę E (orzechy, migdały, kiełki, oleje tłoczone na zimno), kwasy omega-3 (ryby morskie, orzechy).

Kosmetyki

Latem należy używać kosmetyków, których celem jest ochrona skóry przez promieniami słonecznymi, morską bądź chlorowaną wodą i klimatyzacją. Podstawowym kosmetykiem jest krem – musi ona być bogaty w składniki nawilżające, czyli w witaminy C i E, kwas hialuronowy, ceramidy i polisacharydy. Niezbędne są także kosmetyki z filtrami ochronnymi. Wybieramy je na zasadzie, z im jaśniejszą mamy karnację, ty, faktor musi być wyższy. Kosmetyki muszą być nakładana na skórę co najmniej 20 minut przed wyjściem na zewnątrz.

Aktywatory opalania

To kolejne kosmetyki stosowane latem. Są przeznaczone głownie dla tych osób, które chcą się szybko opalić, ale jednocześnie nie chcą bądź nie mogą poddawać się zbyt długo działaniu promieni słonecznych. Aktywatory zwiększają produkcję melaniny, Dzięki za wszystko czemu skracają czas ekspozycji skóry na słońce i jednocześnie skracają czas działania szkodliwych promieni na skórę.