Stres stanowi domenę naszych czasów, które są wyjątkowo trudne. Pandemia, wojna u naszych granic, katastrofa ekologiczna na Odrze, nieznany pył na wschodzie Polski, niszczycielskie burze i galopująca inflacja nie sprzyjają dobremu samopoczuciu. Rodzą liczne obawy i sprawiają, że towarzyszy nam napięcie nerwowe. W naszym artykule podpowiadamy, jak wizualizacja pozwala pozbyć się stresu.
Spis treści:
- Skuteczne sposoby na stres
- Jak wyglądają wizualizację w codziennym życiu?
- Czym jest wizualizacja?
- Jak wizualizacja pozwala pozbyć się stresu?
- Jak praktycznie wykorzystać wizualizację?
- Jak przygotować się do wizualizacji?
Skuteczne sposoby na stres
Istnieją różne sposoby na stres. Niektórzy, aby go zredukować, codziennie biegają na długie dystanse. Drudzy zapisują się na boks. Trzeci praktykują jogę. Nie brakuje też osób, którym pomaga szczera rozmowa z przyjaciółką. Wizualizacja także stanowi świetny sposób na stres, choć wiele z nas nie zdaje sobie z tego sprawy.
Jak wyglądają wizualizację w codziennym życiu?
Choć może wydawać się to zaskakujące, wizualizację często praktykujemy na co dzień, choć nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Wyobrażamy sobie, jak będzie wyglądał nasz urlop, wesele czy weekend. Także sny, marzenia o sukcesie czy obawy pojawiające się w naszej głowie jako konkretne obrazy to nic innego jak wizualizacja.
Czym jest wizualizacja?
Psycholodzy definiują wizualizację jako wrażenie zmysłowe, które ma charakter mentalny. Możemy tworzyć je świadomie, aby zredukować napięcie nerwowe, które towarzyszy nam w stresujących sytuacjach. Czasem wizualizacja, która pojawia się w naszej głowie, staje się źródłem inspiracji lub pozwala rozwiązać problem, z którym się borykamy. Nie zawsze jednak obrazy, które pojawiają się w naszej głowie, mają pozytywny wydźwięk. Czasem nas przerażają. Dzieje się tak, gdy umysł chce nas ostrzec przed potencjalnym zagrożeniem.
Jak wizualizacja pozwala pozbyć się stresu?
Warto sobie uświadomić, iż wizualizację można świadomie wykorzystać do poprawy jakości swojego życia. Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, jak dużą skrywa moc. Stres, który towarzyszy nam na co dzień, może wywoływać ból głowy, ból kręgosłupa czy brzucha. Nieprzyjemne dolegliwości nierzadko wynikają z napiętych mięśni. Trzeba spróbować się rozluźnić, praktykując odpowiednie wizualizacje.
Jak praktycznie wykorzystać wizualizację?
Gdy czujesz, że jest ci smutno, czegoś się obawiasz lub uważasz, że jakaś sytuacja cię przerasta, wyobraź sobie bezpieczne miejsce i ludzi, którym ufasz. Pomyśl o tym, że znajdujecie się na spokojnej wyspie pełnej zielonych drzew i pachnących kwiatów. Wasze ciała muskają ciepłe promienie słońca. Nikt nie przeszkadza wam w wypoczynku i dobrej zabawie. Twój najlepszy przyjaciel ze studiów, który wyjechał za granicę, jest znowu obok ciebie. Wygłupiacie się jak za starych, dobrych czasów. Później jedziecie na obiad ze wspólną przyjaciółką, która zawsze była wobec ciebie fair. Smakujecie pikantnych potraw stworzonych przez lokalną społeczność. Po chwili wydaje się, że każdy problem nieco się zmniejszył. W twoim życiu pojawia się radość. To zasługa pozytywnej wizualizacji, która stanowi świetny sposób na stres.
Jak przygotować się do wizualizacji?
Aby wizualizacja przyniosła oczekiwane rezultaty, trzeba mieć na sobie wygodne ubranie, które nigdzie nas nie uciska i nie drapie. Potrzebujemy także cichego i spokojnego miejsca. Spróbujmy rozluźnić wszystkie napięte mięśnie. W wizualizację starajmy się zaangażować jak najwięcej zmysłów – węch, smak, wzrok, dotyk i słuch. Powtarzajmy sobie pozytywne afirmacje, vide: „poradzę sobie z każdym wyzwaniem, Andrzej zawsze we mnie wierzył i słusznie!”.