Najnowsze Rodzina

Jak unikać konfliktów w rodzinie?

rodzina

Przyczyny konfliktów mogą być różne. Istnieją jednak sposoby na unikanie konfliktów w rodzinie.

Każdy pragnie mieć szczęśliwe życie rodzinne. Jednak w każdych relacjach międzyludzkim może czasem dochodzić do kłótni. Sytuacja staje się trudna, kiedy konflikty zdarzają się zbyt często. Kilka wskazówek pozwoli uniknąć nam niepotrzebnych kłótni i sporów.

Aktywne słuchanie

Wśród natłoku spraw i życiu w ciągłym biegu często nie słuchamy uważnie tego, co mają do powiedzenia członkowie naszej rodziny. Zbywamy innych zdawkowymi odpowiedziami, często bagatelizując poważne problemy. Aktywne słuchanie to przede wszystkim zrozumienie drugiej osoby i wsparcie. Kontakt wzrokowy oraz odpowiednia mowa ciała to elementy, które powinny towarzyszyć każdej uważnej rozmowie.

Dyskusja zamiast kłótni

Gdy sytuacja w rodzinnym domu staje się napięta, najlepiej tak pokierować rozmową, aby zamieniła się w dyskusję. Wymiana myśli i poglądów będzie zdecydowanie bardziej owocna niż burzliwy konflikt. W ten sposób także możemy rozwiązać nurtujący nas problem. Zdrowa dyskusja wzmocni więzi pomiędzy domownikami.

Miłe gesty i słowa

Szczęśliwa rodzina to taka, której członkowie kochają się i szanują. Mały gest w postaci miłego słowa czy przytulenia nie tylko wzmacnia więzi rodzinne ale także wpływa na pozytywną i ciepłą atmosferę domu. Starając się każdego dnia okazywać uczucia i emocje, będziemy budowali szczęśliwy dom, bez zbędnych konfliktów.

Duża ilość rozmów

rodzina

Częste rozmowy z bliskimi wzmacniają relacje. Uczą, że każdy problem można rozwiązać na spokojnie, bez krzyków i awantur. Rozmawiajmy więc na wszystkie tematy, nawet te trudne i krępujące. Otwarcie się na problemy oraz zrozumienie, zapewnią poczucie bezpieczeństwa. W razie kłopotów będziemy mogli liczyć na spokojną rozmowę a nie pełną nerwów kłótnię. Im więcej rozmów tym bliższa więź i pewność, że zawsze możemy liczyć na naszą rodzinę.

Konflikt nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem problemu. Rodzinne sprzeczki mogą zerwać budowane od lat więzi i kontakty. Pamiętajmy o rozmowach, pozytywnych emocjach oraz zrozumieniu bliskich a będziemy cieszyć się rodzinnym szczęściem.

Komentarze (4)

Djablica

6 lat temu

Ciekawy artykuł, jednak z doświadczenia wiem,że nie z każdym można usiąść i porozmawiać. Czasem warto przemilczeć i robić swoje.

pati25

7 lat temu

W niemal każdej rodzinie dochodzi do konfliktów czy to mniejszych czy większych.Są oczywiście wyjątki.Nikt nie chce,aby w jego rodzinie dochodziło do jakichś konfliktów.Warto
zatem skorzystać z tych porad zawartych w artykule

Tess

7 lat temu

Sposobami na zgodę w rodzinie jest rozmowa, bliskość i wiele cierpliwości. Ale i wtedy czasami przechodzi się trudne chwile.

Mindi

7 lat temu

Bardzo staram się o zgodę w mojej rodzinie, dużo spędzamy czasu ze sobą, rozmawiamy. Jak do tej pory nie mieliśmy poważnego konfliktu, mam nadzieję, że dobry kontakt pozwoli nam w przyszłości uporać się ze złymi emocjami.
Jednak nie zawsze udaje się przejść przez zycie bez konfliktów rodzinnych. Nie wystarczą dobre chęci jednej ze stron, mimo to ważne jest żeby któraś ze stron zachowała spokój i przetrwała konflikt, wtedy jest szansa na poprawienie relacji.

Zostaw komentarz