Pracownik może odczuwać lęk przed wyjściem z domu, ma kłopoty z trawieniem spowodowane stresem (na przykład pojawiają się wrzody). Zaczyna coraz częściej korzystać ze zwolnień lekarskich, sięga po alkohol, inne używki, staje się kłótliwa i nieprzyjemna dla domowników.

Mobbing jest narastającym problemem społecznym. W dobie kryzysu gospodarczego i lęku przed utratą pracy ludzie coraz częściej godzą się na złe traktowanie ich przez innych. Problem szczególnie dotyka osób, które są w ciągłym kontakcie z innymi ludźmi – na przykład nauczyciele często padają ofiarą mobbingu ze strony uczniów, dotyka on również pielęgniarki.

Gdzie szukać pomocy

Na szczęście powstaje wiele ośrodków, które pomagają ludziom poprawnie zdiagnozować, czy padli ofiarą mobbingu. Podpowiadają, jak zebrać odpowiednią dokumentację, by móc udowodnić przemoc psychiczną w miejscu pracy. Jest to konieczne, gdyż na razie większość pozwów sądowych zostaje oddalonych, lub rozstrzygniętych na korzyść pracodawcy.

Warto notować wszelkie przejawy dyskryminacji w pracy, nie tylko obrazy słowne i zaczepki. Do działań mobbingowych należy również przydzielanie pracownikowi zadań niezgodnych z jego kompetencjami czy talentem, obarczanie go zbyt dużą ilością zadań, nieustanna kontrola, nazbyt skrupulatne rozliczanie się z czasu pracy, obniżenie pensji, narzucanie urlopu, obarczanie nadgodzinami.