Jakie są objawy łuszczycy? cd.
Kolejnym, charakterystycznym objawem jest srebrzysta łuska. Ta łuska to nic innego jak produkowany w nadmiarze i gromadzący się na wykwitach naskórek. U osoby z łuszczycą proces regeneracji naskórka trwa bardzo szybko – tylko 5 dni, gdzie u osoby zdrowej trwa to około miesiąca. Ten szybko regenerujący się naskórek pojawia się zbyt szybko. Z tego też powodu nie może być właściwie odżywiony i w konsekwencji obumiera. Później przekształca się w łuskę, która jest widoczna na skórze chorego.
U nielicznych chorych można zauważyć pogorszenie się samopoczucia, podwyższoną temperaturę ciała i pękanie lub rozerwanie wykwitów, co wiąże się z pieczeniem i bólem.
Jak żyć z łuszczycą?
Łuszczyca nie jest groźną dla życia chorobą, jednak negatywnie wpływa na poziom życia chorego. Osoby chore często wstydzą się łuszczycy i potwierdzają jej zły wpływ na życie osobiste i intymne. Fakt, iż te zmiany skórne nie są zbyt estetyczne, ale wiele zależy od podejścia chorego.
Pomimo tych trudności osoba chora musi się poddać regularnemu i długotrwałemu leczeniu. Samo dobranie odpowiedniej metody jest zazwyczaj trudnym zadaniem. Leczenie polega na przyjmowaniu leków doustnych oraz stosowaniu środków farmakologicznych bezpośrednio na zmiany skórne.
Ważne jest również to, aby chory porozmawiał o swoim problemie z osobą kompetentną, np. psychologiem. Łuszczyca jest w naszym kraju tematem tabu i dlatego chorzy nie ujawniają tego, że zmagają się z tą chorobą. Obawiają się reakcji osób ze swojego otoczenia, często słusznie. Niestety, te złe reakcje wynikają po prostu z niewiedzy na temat tej choroby. Być może przeprowadzane co jakiś czas kampanie społeczne uświadomią Polaków, że łuszczycą nie można się zarazić.
Sabina Sosnowska