Poradnik pacjentki Zdrowie

Jak rozpoznać arytmię serca?

Nie należy lekceważyć zaburzeń rytmu serca. Nieleczona arytmia może doprowadzić do śmierci. Jak rozpoznać, że serce pracuje nieprawidłowo?

Nie należy lekceważyć zaburzeń rytmu serca. Nieleczona arytmia może doprowadzić do śmierci. Jak rozpoznać, że serce pracuje nieprawidłowo?

Z przeprowadzonych badań wynika, iż serce zdrowego człowieka w stanie spoczynku bije 60-90 razy na minutę. Każdy wysiłek fizyczny przyspiesza jego pracę. Jeśli decydujemy się na niewielką aktywność fizyczną np. spacer, serce bije 100 razy na minutę. Podczas szybkiego biegu liczba uderzeń wzrasta do 130-180.

Stres a praca serca

Nie należy zapominać o znaczeniu bodźców psychologicznych. Zdenerwowanie nie służy sercu. Udowodniono, iż osoby, które żyją w permanentnym stresie, częściej doświadczają zawału. Serce, niezależnie od sytuacji, powinno bić miarowo.

Bradykardia a tachykardia

O arytmii mówimy wówczas, gdy mamy do czynienia z kołataniem serca. Nieprzyjemne doznania wynikają z niemiarowej pracy mięśnia. Niektóre osoby, które zmagają się z arytmią, skarżą się na kłucie, duszności, uderzenia gorąca i ogólne osłabienie. W przypadku zbyt szybkiej pracy serca mówimy o tachykardii, podczas gdy spowolnione bicie serca określane jest mianem bradykardii.

Arytmia – aspekt psychologiczny

Arytmii nie należy lekceważyć. Często jest pierwszym sygnałem, iż mięsień sercowy pracuje nieprawidłowo. Zdarza się, iż za niemiarowość odpowiada kłótnia z partnerem czy scysja z koleżanką z pracy.

Charakter arytmii

Ataki arytmii mogą pojawiać się okazjonalnie. Czasem jednak przyjmują przewlekły charakter. Zaburzenia rytmu serca sprawiają, iż odczuwamy lęk, który nasila problem. Powstaje błędne koło.

Stymulacja nerwu błędnego

W sytuacji, gdy dojdzie do częstoskurczu, należy rozejrzeć się za łóżkiem, kanapą czy ławką. Naukowcy udowodnili, iż leżąc, pobudzamy nerw błędny, który z kolei zmniejsza liczbę uderzeń serca.

Ćwiczenia oddechowe przy arytmii

Lekarze zalecają również ćwiczenia oddechowego. Kiedy pojawi się arytmia, należy nabrać powietrza, zacisnąć usta i zamknąć nos, po czym wypuścić powietrze. Opisane działania mają na celu przyczynić się do wzrostu ciśnienia, co z kolei zmniejsza pracę serca.

Arytmia a zaburzenia elektrolitów

Przyczyny arytmii bywają różne. Zazwyczaj mamy do czynienia z zaburzeniami elektrolitów. Magnez, potas, sód i wapń powinny występować w określonych proporcjach. Zachwianie równowagi niesie poważne zagrożenie dla zdrowia i życia.

Zaburzenia pracy serca – przyczyny

Czasem za zaburzenia pracy serca odpowiadają hormony. Zarówno nadczynności, jak i niedoczynności tarczycy często towarzyszy arytmia. Nie należy zapominać, iż niektóre leki, zwłaszcza środki rozkurczające oskrzela, zaburzają pracę serca. Ryzyko zawału wzrasta wraz z wiekiem. Z przeprowadzonych badań wynika, iż u ludzi starszych serce często bije nierównomiernie.

W związku z tym, iż arytmia zagraża zdrowiu i życiu, nie należy jej lekceważyć. Jeśli zauważymy, że nasze serce bije niemiarowo, powinniśmy skorzystać z pomocy specjalisty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *