Stymulacja nerwu błędnego

W sytuacji, gdy dojdzie do częstoskurczu, należy rozejrzeć się za łóżkiem, kanapą czy ławką. Naukowcy udowodnili, iż leżąc, pobudzamy nerw błędny, który z kolei zmniejsza liczbę uderzeń serca.

Ćwiczenia oddechowe przy arytmii

Lekarze zalecają również ćwiczenia oddechowego. Kiedy pojawi się arytmia, należy nabrać powietrza, zacisnąć usta i zamknąć nos, po czym wypuścić powietrze. Opisane działania mają na celu przyczynić się do wzrostu ciśnienia, co z kolei zmniejsza pracę serca.

Arytmia a zaburzenia elektrolitów

Przyczyny arytmii bywają różne. Zazwyczaj mamy do czynienia z zaburzeniami elektrolitów. Magnez, potas, sód i wapń powinny występować w określonych proporcjach. Zachwianie równowagi niesie poważne zagrożenie dla zdrowia i życia.

Zaburzenia pracy serca – przyczyny

Czasem za zaburzenia pracy serca odpowiadają hormony. Zarówno nadczynności, jak i niedoczynności tarczycy często towarzyszy arytmia. Nie należy zapominać, iż niektóre leki, zwłaszcza środki rozkurczające oskrzela, zaburzają pracę serca. Ryzyko zawału wzrasta wraz z wiekiem. Z przeprowadzonych badań wynika, iż u ludzi starszych serce często bije nierównomiernie.

W związku z tym, iż arytmia zagraża zdrowiu i życiu, nie należy jej lekceważyć. Jeśli zauważymy, że nasze serce bije niemiarowo, powinniśmy skorzystać z pomocy specjalisty.