Brodawki, potocznie nazywane kurzajkami to powszechny, nieestetyczny „dodatek” na dłoni lub stopie. Nikt z nas nie chce mieć kurzajek, dlatego ważne jest, aby ograniczyć możliwość zarażenia do minimum.

Jak wyglądają kurzajki?

Kurzajki najczęściej występują na dłoniach i stopach, są niebolesne i mają kolor skóry. Osiągają wielkość mniej więcej do 1cm na dłoniach i do 2 cm na stopach.

Czy możemy zarazić się kurzajkami?

Kurzajki powodowane są przez wirus brodawczaka ludzkiego – HPV, niestety wirusem tym możemy zarazić się przez kontakt z osobą zakażoną. Należy szczególnie uważać we wszystkich miejscach publicznych takich jak baseny, sauny czy sale gimnastyczne.

Powtarzamy to nieustannie – dbajmy o swoją higienę osobistą. Nigdy nie używajmy ręcznika innej osoby na basenie, czy po treningu fizycznym. Brodawkami płciowymi, czyli kłykcinami kończystymi, można zarazić się przez stosunek płciowy.

Jak leczyć kurzajki?

Leczenie kurzajek powinno przebiegać pod opieką lekarza dermatologa – tylko w ten sposób mamy gwarancję prawidłowego rozpoznania zmian skórnych oraz doboru odpowiedniej metody leczenia. Dlatego, jeżeli zauważymy podejrzane zmiany na skórze, koniecznie wybierzmy się do lekarza. Istnieją wprawdzie różne domowe sposoby na leczenie kurzajek, jednak w tym przypadku zaufajmy konwencjonalnej medycynie.