Uroda

Jak pielęgnować cerę dojrzałą?

Jak pielęgnować cerę dojrzałą

Pielęgnacja skóry powinna być nie tylko dopasowana do jej typu, ale również wieku. Dbanie o cerę u osoby młodej musi wyglądać nieco inaczej niż u kobiety dojrzałej.

Na co zatem zwracać uwagę, żeby zapewnić optymalną pielęgnację skóry w kwiecie wieku? O czym trzeba bezwzględnie pamiętać? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu.

Skóra dojrzała – co to takiego?

Na początek trzeba wyjaśnić jedną, zasadniczą rzecz – skóra dojrzała to bynajmniej nie jeden z typów skóry. Jest to etap, który czeka każdą z nas. U jednych wystąpi wcześniej, u innych później.

Tym mianem określa się stan cery, który pojawia się z wiekiem. Wymaga on jednak zastosowania prawidłowej pielęgnacji, aby utrzymać jak najlepszą kondycję skóry.

Dlaczego i jak skóra się starzeje?

Tempo starzenia skóry jest w uzależnione od indywidualnych predyspozycji organizmu, trybu życia oraz szeregu zewnętrznych czynników.

Lekarze szacują, że proces rozpoczyna się około 25. roku życia. O skórze dojrzałej najczęściej możemy mówić już około 45. roku życia, choć niekiedy następuje to nieco wcześniej lub nieco później.

Proces starzenia skóry ma związek z obniżeniem poziomu kobiecych hormonów takich, jak progesteron i estrogen. Prowadzi to do degradacji ścian naczyń krwionośnych, a także do zmniejszenia ich ilości. W efekcie dochodzi do pogorszenia ukrwienia skóry, co przekłada się na jej gorszy wygląd.

Skóra dojrzała jest często pozbawiona elastyczności i jędrności. Wynika to z niedoboru kolagenu, który z wiekiem jest produkowany w coraz mniejszych ilościach. Skóra gorzej się regeneruje, spowalnia metabolizm komórkowy, zdolności do zatrzymania drogocennej wody w głębszych warstwach skóry są coraz mniejsze.

Do czynników zewnętrznych, wpływających na pogorszenie kondycji skóry należą natomiast:

  • ekspozycja skóry na promieniowanie UV,
  • nieprawidłowa dieta,
  • zła pielęgnacja,
  • przemęczenie,
  • palenie papierosów,
  • picie alkoholu.

Podstawowa pielęgnacja – o czym trzeba pamiętać?

Choć nie da się walczyć z naturą, nie oznacza to jednak, że mamy zrezygnować z odpowiedniej pielęgnacji. Istnieje bowiem szereg sposobów na to, żeby zachować piękny wygląd skóry przez dłuższy czas w zasadzie w każdym wieku.

Co trzeba zrobić, żeby prawidłowo pielęgnować skórę dojrzałą?

Oczyszczanie i złuszczanie – podstawa codziennej pielęgnacji

W dojrzałym wieku nie można rezygnować z codziennego oczyszczania skóry. Należy to robić delikatnymi kosmetykami, dopasowanymi do typu cery.

Jeszcze ważniejsze z wiekiem staje się regularne złuszczanie naskórka. Wykonuje się je w domu lub w gabinetach kosmetycznych, w których wykorzystuje się mocne peelingi pod doświadczonym okiem specjalistów.

Złuszczanie martwych warstw naskórka poprawia ukrwienie skóry, ujednolica jej kolor, zmniejsza widoczność zmarszczek i sprawia, że skóra jest zdecydowanie gładsza. Peeling to także podstawa przygotowania skóry do aplikacji składników nawilżających i odżywczych.

pielęgnacja cery dojrzałej

Odżywienie i nawilżenie skóry – klucz do świadomej pielęgnacji

Dojrzała skóra wymaga intensywnego odżywienia i nawilżenia. Warto stosować dedykowane kosmetyki. Świetnie sprawdzają się serum i maseczki, bogate w składniki aktywne, o właściwościach silnie nawilżających. Wygładza to skórę, sprawia, że wygląda ona zdecydowanie młodziej, a zmarszczki są znacznie mniej widoczne.

Sporym zainteresowaniem wielu kobiet cieszą się kosmetyki na bazie aloesu, które znajdziemy choćby na NajlepszyAloes.pl. Miąższ z liści tej rośliny zalicza się bowiem do substancji humektantowych, czyli takich, które wspomagają dogłębne nawilżenie skóry. Znajduje się w nim też sporo witamin i innych potrzebnych składników. Poza tym aloes zawiera liczne antyoksydanty, czyli substancje wyłapujące rodniki – jedną z głównych przyczyn starzenia skóry.

Świadoma i regularna pielęgnacja – klucz do pięknego wyglądu w każdym wieku

O skórę w każdym wieku trzeba prawidłowo dbać, stosując regularnie odpowiednie preparaty i propagując zdrowy tryb życia.

Pozwala to zachować piękny wygląd na długie lata i sprawić, że skóra nigdy nie zdradzi naszego wieku.

Komentarze (8)

gabi

2 miesiące temu

Moja cera bardzo lubi aloes:)

eliza

2 miesiące temu

Aloes jest bardzo dobry dla każdego rodzaju cery, w końcu wszystkie potrzebujemy nawilżenia:)

kalina

2 miesiące temu

Zauważyłam, że w pielęgnacji cery dojrzałej najlepiej sprawdzają się naturalne składniki:)

giulietta

2 miesiące temu

Aloes to bogactwo antyoksydantów zwalczających wolne rodniki.

lilia

2 miesiące temu

Ja bardzo lubię serum z aloesem.

agata

2 miesiące temu

Aloes cudownie wiąże wodę w skórze.

kinia

3 miesiące temu

Aloes zawiera wiele dobroczynnych substancji, które przydadzą się:)

nina

3 miesiące temu

Aloes jest bardzo dobry dla cery dojrzałej, ale też młodszej potrzebującej nawilżenia.

Zostaw komentarz