Codzienna opieka nad schorowaną i starszą osobą stanowi nie lada wyzwanie. W szczególności kiedy podopiecznym została twoja własna matka. Jak sobie poradzić w tak trudnym życiowym momencie?

Życie bywa niezwykle przewrotne. Dawniej, to twoja mama dbała o Ciebie, gotowała, ubierała i pielęgnowała. Dzisiaj, to ty musisz się nią zajmować jak małym dzieckiem.

Okaż zrozumienie

Aby właściwie opiekować się drugą osobą, należy przede wszystkim starać się zrozumieć chorobę na jaką cierpi. Demencja charakteryzuje się obniżoną sprawnością umysłową, dlatego też chorzy często nie potrafią sobie poradzić z codziennymi czynnościami takimi jak liczenie pieniędzy, poruszanie się po mieście czy też korzystanie ze sztućców. Trzeba mieć świadomość, że ich działania nie są celowe, a wynikają ze specyfiki schorzenia.

Bądź cierpliwa

Osoby ciepiące na otępienie starcze, bo tak inaczej nazywa się demencję, często bywają porywcze. Są zdezorientowane, ponieważ liczne zaniki pamięci sprawiają, iż nie potrafią się one odnaleźć w otaczającej je rzeczywistości. Czują się zagubione i przerażone, więc w poczuciu zagrożenia instynktownie reagują agresją. Nie warto wtedy wdawać się z żadne dyskusje, nie opowiadać o szczegółach i nie racjonalizować jej zachowania. Trzeba starać się ją zwyczajnie uspokoić.

Jak się zachowywać?

Choremu przede wszystkim trzeba zapewnić komfort egzystowania w jego społeczeństwie. Poinformować sąsiadów i bliskich o chorobie, aby w razie czego wiedzieli jak się zachowywać. Należy mieć świadomość, że nie możemy wymagać od takiej osoby zapamiętywania nowych rzeczy. Bardzo często musimy mieć tzw. “drugą parę” oczu, ponieważ osoby takie często zapominają np. o wyłączeniu żelazka z prądu czy też o zamknięciu drzwi na noc. Jeśli nie zainterweniujemy to nieszczęście gotowe. Należy być niezwykle wyczulonym oraz wyrobić w sobie umiejętność przewidywania.

Zaburzenia demencyjne wprowadzają pewien chaos w dotychczas uporządkowanym życiu. Warto jednak, abyś pamiętała iż masz również prawo do „swojego życia”. Opieką nad mamą warto podzielić się z bliskimi. Odciążą Cię nieco, a Ty chociaż na chwilę będziesz mogła odetchnąć i wyciszyć się.

Natalia Herzog