nauka samodzielności

Pragniemy aby nasze pociechy doskonale radziły sobie w dorosłym życiu. W związku z tym, już od najmłodszych lat warto wpajać dzieciom pewne nauki. Podpowiadany więc, jak nauczyć dziecko samodzielności.

Życiowe umiejętności

Zaradność, samodzielność, pracowitość – to tylko niektóre z umiejętności, które niewątpliwie przydają się w życiu. Ich wykształcenie umożliwia nam poradzenie sobie z różnymi problemami i sytuacjami, które mogą okazać się trudne. Życie stawia różne wyzwania na naszej drodze. Dzięki właściwym umiejętnościom możemy próbować je pokonać. Każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej. Pragnie, aby było w przyszłości samodzielne i bez problemu radziło sobie w życiu i wszystkich jego aspektach. Kształtowanie odpowiednich postaw i zachowań z pewnością zaowocuje w dalszych latach życia dziecka, dlatego w procesie wychowania, nie może zabraknąć nauki samodzielności.

Jak nauczyć dziecko samodzielności?

samodzielność

Małe dzieci należy uczyć małymi krokami. Stopniowe nauczanie pozwoli na oswojenie się dziecka z danym tematem i zrozumienie jego sensu. Od najmłodszych lat możemy uczyć samodzielności. Podstawą jest nasza cierpliwość. Warto uzbroić się jej duże pokłady. Nie możemy bowiem zapominać, że dzieci potrzebują niekiedy więcej czasu, aby wypracować pewne nawyki zachowań. Tutaj najlepiej zacząć od drobnych rzeczy takich jak samodzielne jedzenie sztućcami, ubieranie się czy wiązanie butów. Dla malucha to będzie nowe doświadczenie i pewnego rodzaju wyzwanie. Im więcej będzie ćwiczyć, tym szybciej opanuje umiejętność, stając się samodzielne i dumne z osiągniętego celu. Absolutnie nie można wyręczać dziecka w jego czynnościach. Pozwólmy mu samemu wykonać daną czynność. Niech uczy się metodą prób i błędów, z czasem dochodząc własnymi siłami do celu. Samodzielność wiąże się także z własnym zdaniem, dlatego dziecko powinno wyrobić sobie nawyk indywidualnej opinii. Rodzice muszą dać prawo do własnego zdania dziecku.

To na opiekunach dziecka należy obowiązek wychowania i tym samym przygotowania dziecka do dalszego życia. Zanim więc nasza pociecha pójdzie do szkoły, gdzie z pewnością spotka się z wieloma wyzwaniami, niech zalążek samodzielności już w niej kiełkuje. Dzięki niemu poradzi sobie ze wszystkim, co go spotka.

Katarzyna Antos