Poczucie własnej wartości ma duży wpływ na to, jacy jesteśmy. Jak myśleć i mówić o sobie w pozytywnych kategoriach? Po co w ogóle myśleć pozytywnie?

Co to jest pozytywne myślenie?

Czasami wydaje nam się, że powinniśmy być dla siebie bardziej surowi, krytyczni i myśleć o sobie gorzej, niż o innych. Bardzo często jesteśmy z siebie niezadowoleni i nie umiemy dostrzec swoich osiągnięć. Może to prowadzić do zaniżania własnej wartości, niewykorzystywania wszystkich swoich możliwości czy do różnych lęków i fobii społecznych.

Pozytywne myślenie to świadome kierowanie swoich myśli na własne zalety, mocne strony i szukanie w każdej sytuacji dobrych aspektów. To także nierozpamiętywanie błędów, wizualizowanie swoich sukcesów, koncentrowanie się na celach. Mówienie o własnej osobie dobrze (o swoich sukcesach, talentach, zaletach, planach), o ile jest to poparte faktami, również jest częścią pozytywnego myślenia, nie zaś pustymi przechwałkami.

Po co myśleć o sobie dobrze?

Pozytywne myślenie wpływa przede wszystkim na postrzeganie własnej osoby oraz otoczenia. Prowadzi do podniesienia samooceny, spojrzenia na siebie w zupełnie innym świetle i uwierzenia we własne możliwości. Kto, jeśli nie my sami, mamy w siebie wierzyć? Wszystko zaczyna się w naszych głowach. Jeśli poczucie wartości wypływa z głębi nas samych, również inni ludzie zaczynają to dostrzegać.