Diety odchudzające Kuchnia

Otyłość brzuszna – jak z nią walczyć?

Otyłość brzuszna jest bardzo niebezpieczna i wiąże się z licznymi powikłaniami. Przy tym typie otyłości cały nadprogramowy tłuszcz gromadzi się w centralnej części ciała, a skutkiem tego jest otłuszczenie (a więc i gorsza praca) narządów, np. nerek czy wątroby.

Otyłość brzuszna jest bardzo niebezpieczna i wiąże się z licznymi powikłaniami. Przy tym typie otyłości cały nadprogramowy tłuszcz gromadzi się w centralnej części ciała, a skutkiem tego jest otłuszczenie (a więc i gorsza praca) narządów, np. nerek czy wątroby.

Większość osób słyszała o wskaźniku BMI, dzięki któremu można obliczyć swoją prawidłową wagę. Ten wskaźnik to jednak za mało, aby określić prawdopodobieństwo wystąpienia różnych chorób, na przykład cukrzycy. W tym przypadku ważniejszy jest obwód talii.

Jak zmierzyć otyłość trzewną?

 • wartości prawidłowe to: mniej niż 80 cm (kobiety), mniej niż 94 cm (mężczyźni). Co to oznacza? K
  obiety, których obwód talii wynosi 79 cm, nie są zagrożone wystąpieniem chorób spowodowanych otyłością brzuszną.
 • I stopień otyłości otrzewnej to: 80 – 87,9 cm (kobiety), 94 – 101,9 cm (mężczyźni). Oznacza to, iż kobiety, których obwód talii wynosi od 80 cm do 87,9 cm, już są zagrożone wystąpieniem chorób spowodowanych otyłością brzuszną.
 • II stopień otyłości trzewnej to: więcej niż 88 cm (kobiety), więcej niż 102 cm (mężczyźni). Oznacza to, iż kobiety, których obwód talii wynosi powyżej 88 cm, są zagrożone w dużym stopniu wystąpieniem chorób spowodowanych otyłością brzuszną.

BMI i stopień otyłości – na co wskazują?

Stopień otyłości i BMI pozwalają na określenie prawdopodobieństwa wystąpienia różnych powikłań zdrowotnych.

Na przykład u kobiety, u której stwierdzono BMI powyżej 25 i II stopień otyłości otrzewnej, prawdopodobieństwo powikłań (tj. zawału, nadciśnienia, zwyrodnienia kręgosłupa, miażdżycy, itp.) jest bardzo duże.

Możliwe powikłania:

 • choroby metaboliczne,
 • choroby układu krążenia,
 • cukrzyca,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • różne choroby narządu ruchu,
 • mniejsza sprawności fizyczna,
 • zniekształcenie sylwetki.

Przyczyny otyłości typu jabłko

Przyczyn wystąpienia otyłości brzusznej jest bardzo wiele, a wśród nich można wymienić:

 • nieodpowiedni styl życia (stres, używki typu alkohol czy papierosy),
 • zła dieta (szczególnie ta, w której jest dużo soli i tłuszczy nasyconych),
 • brak aktywności fizycznej (bądź znikoma aktywność),
 • podłoże genetyczne, hormonalne i psychiczne (najczęściej u młodych osób).

Jak pozbyć się kilogramów z brzucha?

Aby leczyć otyłość brzuszną, należy wpierw właściwie rozpoznać jej przyczyny. Dlatego też niezbędna jest wizyta u lekarza, który przeprowadzi dokładny wywiad i wskaże właściwą przyczynę.

Jeśli otyłość jest skutkiem niewłaściwego stylu życia, to wtedy należy stosować się do pewnych zasad. Należy zmienić dietę na zbilansowaną i zdrową, zrezygnować z używek oraz ćwiczyć (szczególnie skupić się na ćwiczeniach, które będą obciążały mięśnie brzucha – brzuszki, skłony, ćwiczenia aerobowe, itp.). Można zacząć od spacerów czy jazdy na rowerze, ale należy to robić dłużej niż 30 minut.

Jeśli jednak otyłość wynika z innych przyczyn, to najpierw trzeba rozwiązać problem pierwotny, a dopiero później zająć się odchudzaniem.

Suplementy – tak czy nie?

Co chwilę widzimy jakieś reklamy suplementów czy innych środków wspomagających odchudzanie. Wiele osób zastanawia się, czy warto je kupić i czy nie zaszkodzą. Jeśli chcesz kupić jakiś środek, najpierw skonsultuj się z lekarzem. Nie można bowiem łączyć ze sobą pewnych leków ani stosować jakichś suplementów przy różnego rodzaju schorzeniach. Dlatego wizyta u lekarza jest niezbędna, gdyż on poradzi i pomoże wybrać odpowiedni środek.

Co ważne, taki środek nie zrobi za nas całej pracy. Niestety, wiele osób właśnie myśli, że wystarczy tylko coś wypić i już się chudnie. Dieta, ćwiczenia, joga czy pilates – są zawsze niezbędne, aby utrzymać formę, zachować zdrowie i przede wszystkim – schudnąć.

Komentarze (5)

sirena46

5 lat temu

Otyłość brzuszna jest niebezpieczna i pewnie ciężko się jej pozbyć.
Zauważyłam, że bardzo wiele osób ma ten problem, widać to szczególnie latem.

kswkswksw121512

5 lat temu

ćwiczenia i dieta …

eve

5 lat temu

bardzo mi sie przyda ten artykul ,mam troche sadelka na brzuszku

pati25

6 lat temu

Z otyłością brzuszną nie ma żartów.Może doprowadzić do groźnych powikłań.Walczmy z tłuszczykiem stosując zdrową dietę.Korzystajmy z aktywności fizycznej

drobina

6 lat temu

W walce z brzuszkowymi kilogramami najbardziej pomagają mi: jazda na rowerze, pływanie i „ćwiczenia” na działce przy pieleniu chwastów.

Zostaw komentarz