Zdrowie

Jak ekstrakt z czerwonej koniczyny łagodzi objawy menopauzy?

Jak ekstrakt z czerwonej koniczyny łagodzi objawy menopauzy

Menopauza stanowi naturalny etap w życiu kobiety, jednak nie zawsze panie przechodzą go bez większych komplikacji. Gdy czynność jajników stopniowo wygasa, podaż estrogenów w organizmie często okazuje się niedostateczna. W rezultacie pojawia się szereg uciążliwych dolegliwości. Wykazano bowiem, że estrogeny nie tylko oddziałują na comiesięczne dojrzewanie komórki jajowej, ale też regulują szereg procesów zachodzących w organizmie. Niedostateczna podaż estrogenów  w organizmie kobiety zazwyczaj manifestuje się uderzeniami gorąca, zlewnymi potami, huśtawkami nastroju, problemami z koncentracją, trudnościami z zasypianiem i ogólnym rozdrażnieniem. Jak ekstrakt z czerwonej koniczyny łagodzi objawy menopauzy?

Czym jest menopauza?

Menopauza to ostatnia miesiączka w życiu kobiety, po której przez 12 miesięcy nie występuje krwawienie menstruacyjne. Mówimy o niej wówczas, gdy brak okresu nie ma podłoża patologicznego. Symptomy towarzyszące przekwitaniu dzielimy na: naczynioruchowe (uderzenia gorąca, nocne poty), somatyczne (zawroty i bóle głowy), psychiczne (nadpobudliwość oraz obniżenie nastroju). Objawy menopauzy nie tylko obniżają jakość życia pań, ale czasem stanowią wręcz zagrożenie dla zdrowia i życia pań.  Wykazano bowiem, że niedostateczna podaż estrogenów w organizmie prowadzi też do osteoporozy oraz chorób sercowo-naczyniowych.

Dlaczego niedostateczna podaż estrogenów jest niewskazana?

Długość życia kobiet nieustannie się wydłuża. Szacuje się, że panie przez 1/3 swojego życia cierpią z powodu niedostatecznej podaży estrogenów. Te żeńskie hormony płciowe nie tylko regulują comiesięczne dojrzewanie komórki jajowej w okresie reprodukcyjnym, ale też oddziałują na szereg procesów zachodzących w organizmie.  Receptory estrogenowe występują m.in. w ośrodku termoregulacji na terenie podwzgórza. W rezultacie niedostateczna podaż estrogenów prowadzi do uderzeń gorąca i nocnych potów.

Dlaczego nie wszystkie kobiety mogą stosować hormonalną terapię zastępczą?

Zauważono, że w łagodzeniu uciążliwych objawów menopauzy pomocna może okazać się estrogenowa terapia menopauzalna. Dostarczając organizmowi z zewnątrz żeńskie hormony płciowe, można złagodzić dokuczliwe symptomy przekwitania, w tym uderzenia gorąca, nocne poty czy huśtawki nastroju.  Niestety, szacuje się, że aż 10% kobiet w zachodnich społeczeństwach nie może pozwolić sobie na rozpoczęcie hormonalnej terapii zastępczej.  Do najczęściej występujących przeciwwskazań zalicza się: estrogenozależne nowotwory złośliwe, choroby wątroby, choroby zakrzepowo-zatorowe oraz ciężkie migreny.  W rezultacie w ostatnich latach kobiety coraz bardziej interesują się alternatywnymi rozwiązaniami dla hormonalnej terapii zastępczej.  Jednym z nich jest stosowanie preparatów zawierających fitoestrogeny.

objawy menopauzy

Czym są fitoestrogeny?

Fitoestrogeny dzielimy na trzy duże grupy: izoflawony, lignany oraz kumestany.  Pod względem strukturalnym wykazują one duże podobieństwo do żeńskich hormonów płciowych, przez co mogą przyłączać się do receptorów estrogenowych i łagodzić szereg dokuczliwych objawów menopauzy. Izoflawony występują koniczynie czerwonej (roślina pastewna) oraz w soi, lignany w nasionach lnu, natomiast kumestany znajdziemy w nasionach słonecznika i kiełkach fasoli.

Jakie wyróżniamy rodzaje receptorów estrogenowych?

Z przeprowadzonych badań wynika, iż występują dwa rodzaje receptorów estrogenowych – alfa i beta.  Receptory estrogenowe alfa występują w endometrium oraz gruczole sutkowym. Natomiast receptory estrogenowe beta możemy spotkać w pęcherzykach jajnikowych, komórkach śródbłonka naczyń krwionośnych, mózgu, nerkach, kościach, płucach, pęcherzu moczowym i jelitach.  Fitoestrogeny wykazują stosunkowo małe powinowactwo do receptorów estrogenowych alfa i stosunkowo duże do receptorów estrogenowych beta.  W związku z tym stanowią alternatywę dla hormonalnej terapii zastępczej.

Co zawiera czerwona koniczyna?

Dużą popularnością cieszą się preparaty na bazie ekstraktu z czerwonej koniczyny. Roślinę tę naturalnie można spotkać w Europie i Azji. Czerwona koniczyna nie tylko zawiera sporo mikroelementów (wapń, potas, magnez, selen, chrom), ale też dostarcza fitoestrogenów takich jak genisteina, daidzeina, biochanina A i formononetyna. Co ciekawe, w jej przypadku można wdrożyć procedurę efektywnej standaryzacji w procesie ekstrakcji, dzięki czemu możemy określić, ile dokładnie fitoestrogenów zawiera dany preparat. Wykazano też, że fitoestrogeny z czerwonej koniczyny wykazują zdolność do przekształcania się w aktywny kompleks, wskutek czego zyskują wyższą aktywność estrogenową.

Gdzie znajdziesz fitoestrogeny z czerwonej koniczyny? climeston

Przykładem preparatu zawierającego ekstrakt z czerwonej koniczyny jest suplement diety Climeston. Oprócz wyżej wspomnianych substancji aktywnych dostarcza on też wapnia, witaminy D3 oraz K2 (MK-7).  Ekstrakt z liści i kwiatów koniczyny czerwonej standaryzowany na zawartość izoflawonów, zawarty w suplemencie diety Climeston, pomaga kobietom radzić sobie z objawami menopauzy. Fitoestrogeny z czerwonej koniczyny łagodzą dokuczliwe symptomy przekwitania, w tym uderzenia gorąca, nadmierne pocenie się, rozdrażnienie i niepokój. Zawarte w suplemencie diety Climeston wapń, witaminy D3 i K2 pomagają w utrzymaniu zdrowych kości.  Wykazano też, iż wapń  przyczynia się do zachowania prawidłowego metabolizmu energetycznego i wspiera prawidłowe funkcjonowanie enzymów trawiennych. Zaleca się spożycie 1 tabletki suplementu diety Climeston dziennie i popicie jej wodą.

Więcej informacji nt. wspomnianego produktu znajdziesz na stronie internetowej: https://polskilek.pl/pl/produkt/climeston

Komentarze (18)

kika

2 lata temu

Dobrze dobrany suplement diety może zdziałać wiele dobrego dla kobiet w okresie menopauzy.

darusia

2 lata temu

Dobrze, że istnieją takie suplementy dla kobiet, które nie mogą stosować HTZ.

orina

2 lata temu

Nie sądziłam, że tyle dobra dla kobiet w moim wieku skrywa ta niepozorna roślinka polna.

malina

2 lata temu

Tak naprawdę wiele dobrych substancji, korzystnych dla naszego zdrowia skrywa się w naturze:)

agnieszka_m

2 lata temu

Tyle zdrowia w jednej małej, czerwonej koniczynce:)

gopi

2 lata temu

Myślę, że fitoestrogeny mają realne szanse złagodzić objawy menopauzy.

afrodytka

2 lata temu

Super, że naturalne substancje z koniczyny czerwonej mogą u niektórych kobiet zastąpić HTZ. To dużo zdrowsze rozwiązanie.

fiona

2 lata temu

Zdrowie tkwi w naturze:)

fabia

2 lata temu

Dobrze, że w sposób naturalny można złagodzić uderzenia gorąca i nocne poty.

vivienne

2 lata temu

Ja stosowałam kiedyś preparat z fitoestrogenami z czerwonej koniczyny i byłam zadowolona z efektów.

doncia

2 lata temu

Nie wiedziałam, że czerwona koniczyna może zdziałać tyle dobrego dla naszego samopoczucia.

darcia

2 lata temu

Kto by pomyślał, że koniczyna, która rośnie praktycznie wszędzie, ma taki dobroczynny wpływ na funkcjonowanie organizmu kobiet w okresie menopauzy.

donatella

2 lata temu

Mojej przyjaciółce fitoestrogeny bardzo pomogły z uderzeniami gorąca.

emmanuelle

2 lata temu

Dobrze, że fitoestrogeny są w stanie złagodzić objawy menopauzy. Po co się z nimi męczyć?

katiusza

2 lata temu

Dobrze, że fitoestrogeny stanowią dla kobiety mniejsze zagrożenie od HTZ.

katalina

2 lata temu

Bardzo fajne połączenie fitoestrogenów z wapniem na mocne kości.

misia

2 lata temu

Dobrze, że powstaje coraz więcej suplementów na bazie fitoestrogenów, które wykazują małe powinowactwo do receptorów w sutku.

marija

2 lata temu

Słyszałam, że fitoestrogeny z czerwonej koniczyny są zdrowsze od tych z soi, bo soja często jest modyfikowana pod kątem odporności na środki ochrony roślin, a potem namiętnie nimi opryskiwana.

Zostaw komentarz