Artykuły Moda

Jak dobrać jeansy do sylwetki?

Dobrze dobrane jeansowe spodnie stanowią świetną bazę do niemalże każdej codziennej stylizacji. Łączyć je można zarówno z t-shirtami, jak i eleganckim żakietem.

Dobrze dobrane jeansowe spodnie stanowią świetną bazę do niemalże każdej codziennej stylizacji. Łączyć je można zarówno z t-shirtami, jak i eleganckim żakietem.

Aby podkreślały nasze wszystkie atuty i prezentowały się bez zarzutu, warto przy ich wyborze kierować się kilkoma zasadami.

Określ typ sylwetki

Punktem wyjścia do nabycia idealnej pary jeansów, jest określenie jaki mamy kształt sylwetki. Po inny krój powinna sięgać kobieta z szerokimi biodrami i wydatną pupą, po inne szczupła i z mniejszymi pośladkami. Jak już określisz, czy twoja figura ma kształt gruszki, jabłka czy klepsydry, musisz określić co w swoim ciele chcesz ukryć a co podkreślić.

Ukrywanie niedoskonałości

Jeżeli chcesz ukryć zbyt szerokie biodra czy zbyt masywne łydki, wybieraj spodnie z prostymi nogawkami. Unikaj jeansów jasnych oraz dekatyzowanych – najlepiej aby były maksymalnie jednolite kolorystycznie.

Jeśli narzekasz, że twoje pośladki są zbyt płaskie, śmiało sięgaj po jasne spodnie. Optycznie powiększą je również pochylone kieszenie. Najlepiej wybierać spodnie dopasowane oraz z niskim stanem – w takich modelach pupa będzie wyglądała na okrąglejszą. Gdy pupa ma kształt gruszki, wysoko umieszczone kieszenie optycznie je uniosą.

Zbyt masywne uda to częsty damski kompleks, dobrym modelem do ich ukrycia będą jeansy typu boyfriend, mające luźniejsze i szersze nogawki niż klasyczne damskie spodnie.

Wystający brzuch najłatwiej ukryć w spodniach z wysokim stanem. Należy jednak pamiętać, aby nie były wykonane z jeansu z dodatkiem elastanu – rozciągliwy i opinający materiał tylko dodatkowo podkreśli ten mankament figury. Wysoki stan polecany jest również dla pań z chłopięcą sylwetkę, gdyż optycznie zwęzi figurę w talii.

Podkreślanie atutów

Dobrze skrojone i dobrane jeansy mogą podkreślić dobre strony naszej figury. Jeżeli chcemy wyeksponować kobiece kształty, wybierajmy modele bardziej dopasowane. Gdy nasze nogi są największym naszym atutem, sięgajmy po jeansy typu skinny (czyli wąskie rurki). Tego typu modele świetnie się komponują z butami na obcasie. Długie nogi będą wyglądały na jeszcze dłuższe w rurkach, rybaczkach czy spodniach z wysokim stanem. Gdy masz talię jak osa, dodatkowo podkreślisz ją spodniami z lekko obniżonym stanem.

Najważniejsze są proporcje

To nie waga czy obwody są najważniejsze przy doborze jeansów. Najbardziej istotne jest, aby sylwetka zachowała odpowiednie proporcje. Pamiętaj, żeby to jak leżą oceniać krytycznie – nikomu nie są potrzebne spodnie podkreślające mankamenty figury. Przy zakupie spodni przejdź się w nich, kucnij, sprawdź czy nie odsłaniają pupy i jak się układają gdy siedzisz. Gdy nie pasuje ci chociażby jedna ich cecha, szukaj dalej.

Dobre jeansy należy traktować jak inwestycję, dlatego warto jest czasami zapłacić za nie więcej. Dobrze dobrane podkreślą co najlepsze w naszej figurze oraz stanowić będą doskonałą bazę do różnego rodzaju stylizacji.

Małgorzata Ptak

Komentarze

Emilly27k

7 lat temu

Dla mnie nie stanowi problem doboru spodni, ale zawsze długość spodni.
Lubie kiedy są spodnie dopasowane do całości.
Kolorystyka nie stanowi dla mnie problemu. Uważam, że spodnie jeansy są odpowiednie na każdą okazję.

Zostaw komentarz