Rozdwajają się, łamią, wypadają? Długie włosy to wyzwanie dla codziennej pielęgnacji – wymagają dużo uwagi i jeszcze więcej troski.

Kondycja włosów nie zależy jedynie od stosowanych regularnie kosmetyków – to także kwestia hormonów, stresu, chorób, a nawet właściwej diety. Na ten ostatni czynnik możemy mieć realny wpływ, warto więc codzienną pielęgnację włosów zacząć od odpowiedniej zawartości talerza. Wybieraj pieczywo pełnoziarniste, brązowy ryż, nabiał i świeże warzywa – wszystkie te składniki bardzo dobrze wpływają na kondycję fryzury. Dopiero w drugiej kolejności warto sięgnąć po kosmetyki odpowiednie dla długich włosów.

Bardzo ważną rzeczą jest regularne mycie – niestety podczas tego prostego zabiegu wiele osób popełnia drobne błędy, np. nakłada szampon prosto na włosy, zamiast najpierw delikatnie rozmasować go w dłoni. Jak zatem powinno wyglądać prawidłowe mycie? Po pierwsze, przed nałożeniem szamponu włosy powinny być równomiernie zwilżone – suche kosmyki znacznie utrudniają prawidłowe mycie. Po drugie, szampon najpierw nałóż na dłoń, lekko spień i dopiero potem na włosy.  Podczas mycia unikaj szarpania – raczej delikatnie wmasuj kosmetyk w taki sposób, by uniknąć splątania kosmetyków – niestety długie włosy mają tendencję do plątania.  Szampon rzecz jasna dobrze jest wspomóc płukanką albo odpowiednią odżywką do włosów.

Warto też regularnie stosować inne kosmetyki wspomagające – np. maski do włosów, jedwab w płynie, suche szampony, naturalne olejki. Ważne jednak, by nie stosować je regularnie, ale nie za często, by nadmiernie nie obciążać fryzury. O ile suchy szampon można używać nawet co 2-3 dni, o tyle maskę do włosów raczej nie częściej niż raz na tydzień. Unikaj kosmetyków, które mogą wywoływać nadmierne przetłuszczanie się włosów. Pod żadnym pozorem nie używaj też kosmetyków do włosów na skórę głowy, gdyż może to powodować łupież albo łojotok.

Długie włosy dobrze jest regularnie rozczesywać – warto zaopatrzyć się w grzebień o szeroko rozstawionych ząbkach lub o dostępne na rynku szczotki, które rozczesują włosy bez wyrywania. Przed rozczesywaniem warto spryskać włosy odżywką w sprayu lub nanieść na nie odrobinę ulubionego olejku (arganowego albo kokosowego), który pomoże ochronić fryzurę przed mechanicznymi uszkodzeniami. Kosmetyków do stylizacji należy zaś używać oszczędnie, gdyż mogą one sklejać kosmyki i obciążać fryzurę. Jeśli są one konieczne, to warto wybierać kosmetyki do włosów zawierające naturalne składniki – może Ty nie poczujesz różnicy, ale Twoja fryzura na pewno.