Właściwe oddychanie ma niebagatelny wpływ na zdrowie i oddziałuje na wszystkie układy w naszym organizmie, ponieważ zapewnia odpowiednie natlenienie, niezbędne w przypadku większości procesów metabolicznych. Właściwy oddech pozwoli nam się również uspokoić i zrelaksować. Z tego powodu ćwiczenia oddechowe są coraz częściej wykorzystywanym elementem rehabilitacji, ale i terapii rozluźniającej. Jak ćwiczyć oddech i jakie korzyści przynosi taki trening? Podpowiadamy.
Korzyści z ćwiczeń oddechowych
Mimo że oddychanie jest czynnością podświadomą, to wiele osób wciąż nie potrafi wykonywać jej prawidłowo. Wdychamy tlen, który jest niezbędny do funkcjonowania większości komórek w naszym organizmie, wydychamy z kolei dwutlenek węgla. Kiedy zaburzymy ten proces, na przykład przez strach lub niepokój, a więc nasze oddychanie przybierze chaotyczną formę, wówczas zaburza funkcjonowanie całego naszego organizmu, a w szczególności płuc i serca.
Kontrolowanie oddechu, zwłaszcza w sytuacjach stresowych pozwala nam więc nie tylko złagodzić napięcie, ale także wspomóc współczulny układ nerwowy i wprowadzić ciało w stan relaksu. Ćwiczenia oddechowe, które warto wówczas wykonać, znajdziemy na przykład na stronie: https://synergiczni.pl/zdrowie-psychiczne/cwiczenie-oddechowe-zwolnij-zrelaksuj-sie-i-odprez. Regularnie przeprowadzane ćwiczenia oddechowe pomagają również pozbyć się nagromadzonego w płucach nieświeżego powietrza, a także zwiększyć poziom tlenu. Regularnie wykonywane głębokie oddechy pomagają też poprawić postawę ciała, a nawet łagodzą ból.
Jak ćwiczyć oddech?
Wiele osób zbyt płytko oddycha i nie używa podczas tej czynności przepony. Warto więc zacząć ćwiczenia oddechowe od jej aktywacji. Przepona to duży mięsień, który wypełnia powłoki brzuszne i powoduje uniesienie i rozprężenie klatki piersiowej, pozwalając jej wtłoczyć więcej powietrza do płuc. Niestety często stres, wady postawy i nadmierne napięcie powodują, że przepona nie działa prawidłowo. W takiej sytuacji warto rozpocząć regularne ćwiczenia, które pozwolą nam wzmocnić osłabione mięśnie przepony, a także rozluźnić te, które są nadmiernie napięte.
Kto może rozpocząć ćwiczenia oddechowe?
Ćwiczenia oddechowe mogą wykonywać wszystkie osoby. Są one jednak szczególnie polecane seniorom, którzy w wyniku utraty masy mięśniowej i osłabienia kondycji, mogą mieć problem z oddechem. Taki trening przyda się jednak również osobom z chorobami układu oddechowego oraz pacjentom o niskiej odporności i o niskim poziomie aktywności fizycznej. Jednak nawet osoby, które regularnie uprawiają sport, mogą wiele zyskać dzięki ćwiczeniom oddechowym.