Zdrowie

Fizjoterapia a refluks

Fizjoterapia a refluks

Refluks żołądkowo-przełykowy (GERD) może dotyczyć nawet 10% całej populacji dorosłych w krajach wysoko rozwiniętych. Jest to dość powszechne schorzenie, wielokrotnie uważane za niegroźne, a tymczasem nieleczone może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Co ciekawe, refluks to choroba, z którą mało kto zjawia się u fizjoterapeuty, a tymczasem odpowiednio dobrana fizjoterapia może przynieść ulgę i poprawić jakość życia.

Choroba refluksowa – charakterystyka

Refluks żołądka to schorzenie związane z cofaniem się treści żołądka i dwunastnicy do przełyku. Choroba może doprowadzić do rozwoju stanu zapalnego błony śluzowej przełyku, który następnie może wywołać tzw. przełyk Barretta, czyli stan znacznie zwiększający ryzyko zachorowania na raka przełyku. Dlaczego aż 10% populacji może cierpieć na refluks? Otóż w większości przypadków na powstanie choroby wpływają czynniki środowiskowe, rzadziej genetyczne.

Dlaczego chorujemy na refluks żołądkowo-przełykowy?

U sporej liczby pacjentów ze zdiagnozowanym refluksem żołądka dochodzi także do rozpoznania przepukliny rozworu przełykowego – stanu, w którym górna część żołądka wydostaje się ponad przeponę. Co ciekawe, jedynie nieznaczna cześć chorych ma uwarunkowania genetyczne do takiej przepukliny, znacznie częściej zostaje ona czymś spowodowana, np.:

 • złą postawą ciała;
 • wiotkością mięśni;
 • mało ergonomicznym dźwiganiem;
 • wzmożonym ciśnieniem w jamie brzusznej, które często ma związek z otyłością.

Sposób odżywiania również w dużej mierze przyczynia się do powstania objawów refluksu. Spożywanie potraw tłustych, smażonych, z ostrymi przyprawami, może powodować nieprawidłowy bilans kwasowy żołądka i w konsekwencji – zarzucanie treści pokarmowej do przełyku.

Jak fizjoterapia wspomaga leczenie refluksu?

Farmakologiczne metody leczenia dolegliwości, jaką jest refluks żołądka, są większości osób dobrze znane. Mało kto wie, że pomóc może także fizjoterapia. Choć lekarze zalecają głównie stosowanie inhibitorów pompy protonowej lub dostępne bez recepty leki, które wykazują dużą skuteczność, metody fizjoterapii pomagają w zwalczaniu objawów somatycznych, często występujących wraz z refluksem. W przebiegu schorzenia chorzy często skarżą się na bóle w okolicy:

 • głowy;
 • obręczy barkowej;
 • kręgosłupa;
 • żeber;
 • mostka.

W fizjoterapii refluksu żołądka wykorzystuje się techniki terapii manualnej i osteopatii. Mogą one stanowić skuteczne rozwiązanie w walce z bólem, występującym wraz z refluksem żołądkowo-przełykowym. Szczególnie ważne w terapii pacjenta miejsca w ciele to:

 • podstawa czaszki (kompleks OAA);
 • kręgosłup szyjny (przede wszystkim segmenty C3-5);
 • przepona i klatka piersiowa;
 • żołądek wraz z jego aparatem wieszadłowym.

Kompleksowe leczenie pacjenta z chorobą refluksową, czyli farmakoterapia połączona z fizjoterapią, może wykazywać bardzo wysoką skuteczność, co wpłynie na znaczną poprawę jakości życia osoby chorej. Fizjoterapia może nie tylko złagodzić objawy, ale i przyczynić się do zmniejszenia ilości przyjmowanych leków.

Komentarze (4)

rita

2 miesiące temu

Super, że fizjoterapia pomaga na refluks.

ida

2 miesiące temu

Ja regularnie przyjmuję złą postawę. Czasem rzeczywiście odczuwam nieprzyjemne palenie w przełyku.

jadwiga

2 miesiące temu

Dobrze wiedzieć więcej nt. refluksu, wiele osób ma z nim problem.

gina

2 miesiące temu

Coraz więcej osób cierpi na chorobę refluksową.

Zostaw komentarz