E-recepta na tabletkę dzień po

Tabletka dzień po stanowi wybawienie dla wszystkich par, które zawiodła tradycyjna antykoncepcja lub dały się ponieść emocjom i zapomniały o odpowiednim zabezpieczeniu. Przez pewien czas ellaOne oraz Escapelle były dostępne bez recepty. Niestety, nie trwało to zbyt długo. Obecnie antykoncepcja awaryjna jest dostępna na receptę. Na szczęście telemedycyna stanowi tutaj pewne ułatwienie. E-recepta na tabletkę dzień po jest łatwiej dostępna od tradycyjnej, papierowej. Jak szybko ją uzyskać?

 

Spis treści:

  1. Dlaczego antykoncepcja zawodzi?
  2. Kiedy potrzebna jest antykoncepcja awaryjna?
  3. Co zawiera tabletka dzień po?
  4. Jak działa tabletka dzień po?
  5. Antykoncepcja postkoitalna – skutki uboczne
  6. E-recepta na tabletkę dzień po – jak szybko ją uzyskać?
  7. Przychodnie online a łatwy dostęp do e-recepty na ellaOne

Dlaczego antykoncepcja zawodzi?

Współczynnik Pearla to niezwykle ważny parametr, który informuje nas o ilości nieplanowanych ciąż, do których doszło przy regularnych stosunkach płciowych u 100 par przy stosowaniu danej metody antykoncepcji. Niestety, pokazuje on, że nie istnieje idealne rozwiązanie. Każda forma antykoncepcji obarczona jest pewnym błędem i może nas zawieść. Ponadto wiele z nas nieświadomie popełnia błędy, które mogą pozbawić nas ochrony. Najskuteczniejszą metodą okazała się antykoncepcja hormonalna. Jednak nawet i ona może zakończyć się nieplanowaną ciążą, jeśli zapomnimy o jednej tabletce z blistra, zwymiotujemy ją i nie zastosujemy innego zabezpieczenia etc. Także plastry antykoncepcyjne i zastrzyki antykoncepcyjne nie są pozbawione wad. Prezerwatywa to z kolei jedyny środek antykoncepcyjny, który nie tylko zapobiega niechcianej ciąży, ale też chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, w tym przed wirusem HIV,  HCV, kiłą, rzeżączka czy chlamydią. Niestety, kondom podczas seksu może się zsunąć lub pęknąć, wówczas istnieje ryzyko zapłodnienia. Stosunkowo niewielką skutecznością charakteryzują się środki plemnikobójcze oraz globulki dopochwowe.

Kiedy potrzebna jest antykoncepcja awaryjna?

Antykoncepcja postkoitalna jest zalecana wówczas, gdy w ferworze emocji doszło do stosunku bez zabezpieczenia, pęknięcia prezerwatywy lub jej zsunięcia, pominięcia jednej lub więcej tabletek antykoncepcyjnych z blistra lub zwymiotowania pigułki.  Warto jednak pamiętać, że tabletka dzień po jest najbardziej skuteczna wówczas, gdy zostanie szybko zażyta. Opóźnienie działa na niekorzyść kobiety, ponieważ zwiększa ryzyko nieplanowanej ciąży. Biorąc pod uwagę powyższy aspekt oraz fakt, iż nie każda z nas ma łatwy dostęp do ginekologa, zwłaszcza w dni świąteczne i weekendy, wiele krajów europejskich zezwala na sprzedaż ellaOne oraz Escapelle bez recepty.  W Polsce jest to bardzo utrudnione, szczególnie w małych miasteczkach, gdzie trudno dostać się do ginekologa, a i ten może odmówić nam e-recepty na tabletkę dzień po, powołując się na klauzulę sumienia.

Co zawiera tabletka dzień po?

W Polsce dostępne są dwie tabletki dzień po – ellaOne oraz Escapelle. Zawierają one inne substancje czynne. W zależności od wykorzystanego składnika aktywnego mamy inny zakres czasowy, kiedy pigułka może zapobiec nieplanowanej ciąży. Lewonorgestrel znajdziemy w Escapelle, ta tabletka dzień po musi zostać zażyta w ciągu 72 godzin od stosunku, który okazał się nienależycie zabezpieczony. Natomiast substancją czynną ellaOne jest octan uliprystalu, który działa do 120 godzin od ryzykownego aktu seksualnego.

Antykoncepcja awaryjna

Jak działa tabletka dzień po?

Antykoncepcja awaryjna budzi ogromne kontrowersje. Bardzo często możemy gdzieś usłyszeć jej porównanie do aborcji. Tymczasem takie stwierdzenie jest nieuprawnione. Jeśli dojdzie do implementacji zarodka w macicy, tabletka dzień po nie wywoła poronienia. Nie grozi też powstaniem poważnych wad rozwojowych. Działanie antykoncepcyjne tabletki dzień po opiera się na kilku filarach. Po pierwsze, zarówno ellaOne, jak i Escapelle opóźniają lub hamują owulację. Jeśli komórka jajowa nie zostanie uwolniona do jajowodu, to zapłodnienie nam nie grozi. Antykoncepcja postkoitalna najwyższą skuteczność wykazuje w pierwszej fazie cyklu, zanim dojdzie do owulacji. Jednak panie, które znajdują się w drugiej fazie, także nie mają powodów do obaw. Po drugie, tabletka dzień po ma za zadanie nie dopuścić do połączenia się plemnika z komórką jajową. Po jej zażyciu obserwuje się zagęszczenie śluzu szyjkowego, dzięki czemu męskim komórkom rozrodczym trudniej dopłynąć do żeńskiej komórki rozrodczej.  Po trzecie, antykoncepcja awaryjna hamuje perystaltykę jajowodu oraz wpływa na śluzówkę macicy. Reasumując, tabletka dzień po działa podobnie jak zwykłe tabletki antykoncepcyjne. W obu przypadkach nie mamy do czynienia ze środkami wczesnoporonnymi.

Antykoncepcja postkoitalna – skutki uboczne

Choć incydentalne stosowanie tabletki dzień po nie wpływa negatywnie na zdrowie kobiety, po jej zażyciu trzeba się liczyć ze skutkami ubocznymi. Najczęściej spotykanym są wymioty, które mogą obniżyć skuteczność antykoncepcji awaryjnej.  Najgorzej, gdy kobieta zwróci ellaOne czy Escapelle w ciągu pierwszej godziny od podania. Wówczas zaleca się zażycie kolejnej tabletki. Aby uniknąć wymiotów i obniżenia działania antykoncepcyjnego, można też przyjąć środki przeciwwymiotne dostępne w aptece. Jakie inne skutki uboczne niesie ze sobą antykoncepcja postkoitalna? U kobiet stosujących ellaOne i Escapelle stwierdzono też bóle i zawroty głowy, bolesność i tkliwość piersi oraz krwawienia i plamienia z dróg rodnych.

E-recepta na tabletkę dzień po – jak szybko ją uzyskać?

Do niedawna wiele Polek skarżyło się na utrudniony dostęp do antykoncepcji postkoitalnej. Tabletka dzień po była trudno dostępna zwłaszcza w weekendy i święta, gdy większość gabinetów ginekologicznych była zamknięta. Na dodatek mieszkanki małych miasteczek i wsi często nie miały dostępu do specjalisty, po receptę musiały jechać do dużego miasta, co generowało dalsze opóźnienia zmniejszające skuteczność antykoncepcji. Ponadto nie każdy lekarz zgadzał się na przepisanie tabletki dzień po. Ginekolog może nam odmówić tej usługi, powołując się na klauzulę sumienia. W tym miejscu warto podkreślić, iż podobne uprawnienie przysługuje farmaceucie, więc w niektórych miejscowościach możemy mieć też problem z realizacją e-recepty na tabletkę dzień po.

Przychodnie online a łatwy dostęp do e-recepty na ellaOne

Na szczęście sytuacja poprawiła się wraz z rozwojem telemedycyny. Dziś e-recepta na ellaOne jest na wyciągnięcie ręki. Można ją uzyskać bardzo szybko, nawet w niedzielę i święta. Umożliwiają to przychodnie online.  Zatrudniają one dyplomowanych lekarzy, którzy posiadają pełnię praw do wykonywania zawody. Wystarczy tylko umówić się na teleporadę z ginekologiem lub internistą, który akurat ma dyżur, nakreślić swój problem, odpowiedzieć na pytania specjalisty, podać swój numer PESEL i zanotować 4-cyfrowy kod na e-receptę na tabletkę dzień po. Następnie z numerem PESEL i 4-cyfrowym kodem udajemy się do apteki, gdzie możemy wykupić antykoncepcję awaryjną. E-recepta na tabletkę dzień po stanowi sporą oszczędność czasu, który w tym wypadku może zadecydować o skuteczności antykoncepcji. Możemy ją uzyskać bez wychodzenia z domu. E-przychodnie z najlepszymi specjalistami są dziś na wyciągnięcie ręki. Możesz umówić się na teleporadę z lekarzem z drugiego końca Polski.