Jak czyścić akcesoria do makijażu
Zdjęcie autorstwa freestocks.org z Pexels

Akcesoria do makijażu to często niedoceniane produkty. Jeśli zainwestujemy w nieco droższe narzędzia, nasz make up tylko na tym zyska. Trzeba jednak pamiętać, że pędzle do makijażu czy gąbki mają kontakt z naszym naskórkiem. Stanowią zatem dogodne miejsce do namnażania mikroorganizmów, w tym potencjalnych patogenów. W naszym artykule podpowiadamy, jak czyścić akcesoria do makijażu.

Spis treści:

  1. Dlaczego warto dbać o akcesoria do makijażu?
  2. Dlaczego regularne pranie pędzli jest tak ważne dla skóry?
  3. Jak myć pędzle do makijażu?
  4. Jak dbać o pędzle do makijażu?
  5. Jak suszyć pędzle do makijażu?
  6. Jak często myć pędzle do makijażu?
  7. Jak czyścić akcesoria do makijażu? Jak prać gąbkę do makijażu?

Dlaczego warto dbać o akcesoria do makijażu?

Akcesoria do makijażu często potrafią zdziałać cuda. Od jakości pędzli zależy nasz smoky eyes czy kreska namalowana eyelinerem w żelu. Natomiast gąbka do makijażu pozwala równomiernie rozprowadzić podkład, dzięki czemu make up prezentuje się bardzo naturalnie. Uzyskujemy też przyzwoite krycie i wyrównanie kolorytu twarzy. O pędzle do makijażu i gąbki należy odpowiednio dbać, aby służyły nam przez dłuższy czas i nie szkodziły naszej skórze, wywołując na niej trądzik czy podrażnienia.

Dlaczego regularne pranie pędzli jest tak ważne dla skóry?

Akcesoria do makijażu to przedmioty codziennego użytku. Nic dziwnego, że osadza się na nich sebum, martwy naskórek, bakterie, kurz oraz resztki kosmetyków kolorowych. Te ostatnie mogą psuć make up, zwłaszcza jeśli następnym razem postanowimy sięgnąć po zupełnie inny kolor. W związku z tym, iż akcesoria do makijażu stanowią prawdziwą bombę biologiczną, należy o nie odpowiednio zadbać. Inaczej mogą powodować podrażnienia skóry oraz jej stan zapalny.

Jak myć pędzle do makijażu?

Sposób czyszczenia pędzli do makijażu należy uzależnić od rodzaju włosia. Wbrew pozorom, ma to kluczowe znaczenie. Pędzle z naturalnego włosia są dużo delikatniejsze, dlatego łatwo można je uszkodzić, sięgając po silne detergenty, chociażby drogeryjny szampon. Pędzle z syntetycznego włosia teoretycznie są nieco bardziej wytrzymałe, ale tutaj również radzimy zachować ostrożność oraz zdrowy rozsądek. Tego typu akcesoria do makijażu najlepiej myć za pomocą preparatów do tego przeznaczonych, które dziś znajdziemy w każdej drogerii.

Jak myć pędzle do makijażu

Zdjęcie autorstwa Emma Bauso z Pexels

Jak dbać o pędzle do makijażu?

Czasem zdarza się, iż pędzel z włosia naturalnego po myciu sprawia wrażenie twardego i sztywnego. To znaczy, że przesuszyłyśmy jego włoski. Aby przywrócić jego dawną formę, należy nałożyć na włosie odrobinę odżywki do włosów. Należy jednak zwrócić uwagę na to, czy ta nie zawiera olejów lub ciężkich silikonów, ponieważ tego typu substancje mogą obciążać włosie pędzla, a nawet je uszkodzić.

Jak suszyć pędzle do makijażu?

Trwałość pędzli do makijażu zależy też od sposobu suszenia. Tego typu akcesoria do makijażu najlepiej jest suszyć włosiem w dół, aby uniknąć przenikania wody do skuwki. Pomiędzy włosiem a rączką występuje bowiem warstwa kleju, która spaja ze sobą te elementy. W związku z tym należy zadbać o to, aby się od siebie nie odseparowały. W ostateczności możesz położyć pędzle do makijażu na płasko, rozcierając pod nimi np. czysty ręcznik.

Jak często myć pędzle do makijażu?

Pędzle do oczu oraz podkładu należy myć codziennie po każdym użyciu. Fluid ma mokrą konsystencję, dlatego stanowi doskonałą pożywkę dla bakterii, w tym wywołujących trądzik. Jednocześnie po pewnym czasie zasycha, przez co pędzel do podkładu pozostawiony sam sobie po kilku dniach może być ciężko domyć. Pędzle do oczu każdego dnia służą nam do aplikacji innych kolorów cieni. Ponadto mają kontakt z naszymi oczami, a te przez wielogodzinną pracę przed ekranem komputera są narażone na wysuszenie. Coraz częściej spotykaną przypadłością jest zespół suchego oka. Gdy występuje, dużo latwiej o infekcje, w tym przeniesienie potencjalnych patogenów z pędzla do makijażu. Pędzle, które mają kontakt z suchymi produktami, vide puder czy róż, można prać raz w tygodniu. Jeśli jednak cierpisz na trądzik, masz poważne zmiany skórne, w tym pryszcze z ropą, powinnać myć akcesoria do makijażu po każdym użyciu. Należy o tym pamiętać dla własnego dobra, aby nie roznieść bakterii patogennych po całej twarzy.

Jak często myć pędzle do makijażu

Zdjęcie autorstwa Emma Bauso z Pexels

Jak czyścić akcesoria do makijażu? Jak prać gąbkę do makijażu?

Gąbka do makijażu stała się niezwykle popularnym produktem. Korzystają z niej zarówno profesjonalne makijażystki, jak i zwykłe kobiety. Trzeba jednak pamiętać, iż gąbka do makijażu jest dość specyficznym produktem. Należy ją myć zaraz po aplikacji fluidu, ponieważ ten szybko na niej zastyga. Jeśli o to nie zadbamy, gąbka do makijażu po paru godzinach będzie nadawała się już tylko do wyrzucenia. Należy ją myć wodą z dodatkiem żelu pod prysznic czy płynu do higieny intymnej, delikatnie ją zgniatając. Zwróćmy jednak uwagę na to, aby płyn, którym czyścimy gąbkę do makijażu nie zawierał brokatu czy peelingujących drobinek. Tego typu cząsteczki mogą bowiem uszkadzać pory gąbki. W związku z tym, iż tego typu produkty je zawierają, nie jest to zbyt higieniczne rozwiązanie, zwłaszcza w przypadku cer trądzikowych. W ich przypadku polecamy pędzle do podkładu. Te dużo łatwiej można utrzymać w czystości i uchronić się przed roznoszeniem patogenów na skórze. Osoby z cerą bezproblemową mogą korzystać z gąbek do makijażu. Te jednak należy zmieniać co miesiąc, w przeciwnym wypadku mogą stać się przyczyną alergii i nieprzyjemnych podrażnień.