Dlaczego nie należy lekceważyć snu
Zdjęcie autorstwa Andrea Piacquadio z Pexels

Sen często traktujemy jako fanaberię, coś, na co nie możemy sobie pozwolić. Tymczasem jesteśmy jedynym gatunkiem, który lekceważy znaczenie wypoczynku. To coraz częściej obraca się przeciwko nam. Dlaczego nie należy lekceważyć snu?

Sen poprawia koncentrację i zwiększa wydajność pracy

Osoby, które śpią co najmniej 8 godzin dziennie, nie mają problemów z logicznym myśleniem, podejmowaniem szybkich decyzji. Nie skarżą się również na problemy z koncentracją, a wydajność ich pracy ulega zwiększeniu. Jeśli czeka cię jutro duże wyzwanie zawodowe, zadbaj o to, aby skutecznie odpocząć i zregenerować siły podczas snu. To pomoże ci podejść do zadania we właściwy sposób i z pewnością świetnie sobie z nim poradzisz.

Brak snu sprzyja nadwadze i cukrzycy

Wiesz dlaczego młode mamy często mają problem ze zrzuceniem zbędnych kilogramów? Większość z nich zajmuje się dzieckiem przez 24 godziny na dobę. Wolą nie angażować w to swoich partnerów, w końcu oni pracują zawodowo. Jednak przez to cierpią z powodu niewyspania. Gdy jesteśmy zmęczeni, ciągnie nas do niezdrowych  przekąsek, w tym chipsów i słodyczy. One dają nam krótkotrwałego energetycznego kopa, jednak w dłuższej perspektywie skutkują nadwagą i zwiększeniem ryzyka rozwoju cukrzycy.

Brak snu prowadzi do depresji

Czy wiesz, że osoby, które nadmiernie poświęcają się opiece nad dzieckiem czy pracy zawodowej, przez co śpią za mało i zbyt płytko, są bardziej narażone na wystąpienie depresji? Niestety, brak snu wpływa negatywnie na nasze samopoczucie. Początkowo czujemy wszechogarniające zmęczenie, jednak gdy stan ten utrzymuje się przez dłuższy czas, ustępuje ono miejsce depresji.

Brak snu zwiększa ryzyko rozwoju chorób nowotworowych

Sen korzystnie oddziałuje na układ immunologiczny. Gdy z jakiegoś powodu skąpimy sobie czasu na wypoczynek, system odpornościowy zaczyna szwankować. W rezultacie wzrasta nasza podatność na infekcje, a komórki ze zmianami nowotworowymi nie są na bieżąco usuwane z organizmu, lecz mogą się dalej namnażać. Jeśli nie chcesz na siebie ściągnąć raka czy grypy, musisz zacząć spać co najmniej 8 godzin dziennie.

Brak snu zwiększa ryzyko rozwoju chorób autoimmunologicznych

Podczas snu organizm zwalcza stany zapalne. Jeśli te będą utrzymywały się w organizmie zbyt długo, mogą rozwinąć się w choroby autoimmunologiczne. Ich leczenie jest bardzo trudne i zazwyczaj opiera się jedynie na łagodzeniu objawów. Nie żałuj zatem czasu na zdrowy sen.

Brak snu przyczynia proces starzenia się

Jeśli chcesz pięknie wyglądać i sprawiać wrażenie młodszej, niż wskazuje metryka, musisz zacząć spać po 8 godzin dziennie. Zbyt krótki wypoczynek sprawia bowiem, że organizm nie radzi sobie ze zwalczaniem wolnych rodników, czyli reaktywnych cząstek uszkadzających struktury komórkowe. To właśnie wolne rodniki odpowiadają za proces starzenia się organizmu, w tym powstawanie zmarszczek.