Poradniki Styl życia

Deklaracje podatkowe za 2013 rok

30 kwietnia bieżącego roku upłynie termin składania zeznań podatkowych za 2013 rok. O jakich zmianach w rozliczeniach PIT warto wiedzieć?

30 kwietnia bieżącego roku upłynie termin składania zeznań podatkowych za 2013 rok. O jakich zmianach w rozliczeniach PIT warto wiedzieć?

Kwota wolna od podatku

Osoby, których dochody w 2013 roku nie przekroczyły 3091 zł, nie muszą płacić podatku, aczkolwiek niskie zarobki nie zwalniają ich z obowiązku złożenia PIT.

Nowe formularze PIT

Nie korzystajmy ze starych formularzy. W międzyczasie wprowadzono wiele zmian, które znalazły odzwierciedlenie w nowych druczkach. Modyfikacje dotyczą ulg podatkowych, rozliczania przychodów twórców czy też odliczania darowizn na rzecz organizacji pożytku publicznego i cele religijne.

Ulga na internet

Nie każdy może odliczyć sobie wydatki poniesione na internet. Nowe przepisy stanowią, iż to prawo przysługuje podatnikowi wyłącznie w dwóch kolejno następujących po sobie latach. Innymi słowy, z ulgi internetowej może skorzystać tylko ten, kto tego dotychczas nie robił lub uwzględnił ulgę tylko raz w deklaracji podatkowej za 2012 rok. Limit wciąż wynosi 760 zł. Podatnik, który pragnie odliczyć wydatki poniesione na dostęp do sieci, musi posiadać dokumenty potwierdzające korzystanie z usług dostawcy internetu. Wspólna faktura za internet i kablówkę nie spełnia tego wymogu. Warto pamiętać, iż miejsce i sposób nawiązywania połączenia z siecią, nie ma znaczenia.

Ulga prorodzinna

Warto pamiętać, iż zmieniono prawo dotyczące ulgi prorodzinnej. To, jaką kwotę możemy sobie odpisać od podatku, zależy od dochodów i liczby dzieci. Ulga nie przysługuje osobom, które wychowują tylko jedno dziecko, jeśli ich roczny dochód przekracza 112 tysięcy złotych (dotyczy małżeństw) lub każde z nich zarobiło więcej niż 56 tysięcy. Ten drugi zapis obejmuje osoby, które żyją w związku nieformalnym. Osoby, które spełniają powyższe wymogi, mogą odliczyć 1112,04 zł na jedno dziecko lub 2224,08 zł na dwoje dzieci. W przypadku trzeciego dziecka odliczenia wzrasta o 50% (1668,06 zł rocznie), a za czwarte i każde kolejne o 100% (2224,08 zł).

Ministerstwo Finansów postanowiło ułatwić życie podatnikom. W tym celu uruchomiło stronę internetową szybkipit.pl. Na tej witrynie znajdziemy wszystkie niezbędne informacje, formularze i broszury. Możemy też skorzystać z kalkulatorów podatkowych. Uruchomiono również infolinię Krajowej Informacji Podatkowej: 801 055 055 lub 22 330 0 330.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *