dystrofia-miesniowa

Dystrofia mięśniowa to choroba zwyrodnieniowa tkanki mięśniowej, która ma różne oblicza. Czym charakteryzuje się dystrofia mięśniowa?

 Charakterystyka choroby

Zwyrodnienie mięśni nazywane dystrofią mięśniową, jest chorobą zwyrodnieniową. W niektórych przypadkach zachorowań dochodzi nawet do zaniku mięśni czyli atrofii. Dystrofia mięśniowa charakteryzuje się rozszczepieniem włókien mięśniowych. Rozwój i specyfika choroby jest zależna od rodzaju dystrofii i obszaru ciała, na którym występuje. Na przebieg schorzenia wpływa także wiek pacjenta. Dystrofia może także oddziaływać na mięsień sercowy.

Dystrofia  Beckera

Objawy tej choroby mogą pojawić się między 5. a 25. roku życia. Osłabienie, zanik mięśni obręczy miednicy i mięśni piersiowych to najbardziej charakterystyczne oznaki dystrofii mięśniowej Beckera.

Dystrofia mięśniowa dystalna

Ten rodzaj dystrofii występuje najrzadziej. Choroba odznacza się uszkodzeniem mięśni ramion, dłoni, nóg oraz stóp. Choroba może rozwijać się powoli, od wczesnych lat dziecięcych aż po dorosłe życie.

Dystrofia  obręczowo-kończynowa

Choroba ujawnia się w drugiej bądź trzeciej dekadzie życia. Może pojawić się zarówno u mężczyzn jak i kobiet. Zwyrodnienie mięśni dotyczy w tym wypadku miednicy i barku oraz mięśnia sercowego. Przy powolnym przebiegu schorzenia, pacjenci mają większe szanse na normalne życie.

Dystrofia Duchenne’a

dystrofia mięśniowaChoroba Duchenne’a to najpopularniejsza odmiana choroby. Atakuje ona chłopców pomiędzy 2. a 6. rokiem życia. Utrudnia poruszanie się i prawidłowe stawianie kroków. Tułów chorych pochyla się charakterystycznie w stronę nogi podporowej. Zanikają mięśnie barkowe. Pacjenci umierają zwykle przez 30. rokiem życia.

Dystrofia mięśniowa jest chorobą dziedziczną. W niektórych przypadkach może być groźna dla życia i zdrowia pacjenta. Problemy z poruszaniem się czy całkowity zanik poszczególnych mięśni to poważne objawy. Informacje na ich temat pozwolą w rozpoznaniu schorzenia i podjęciu właściwego leczenia.

Katarzyna Antos