Czy polisa dla wnuka to dobry prezent

W czasach konsumpcjonizmu ciężko jest sprostać zachciankom młodszego pokolenia, które większość modnych gadżetów może mieć na wyciągnięcie ręki. Dlatego wartym rozważenia pomysłem będzie finansowe zabezpieczenie młodego człowieka na jego start w dorosłe życie. Wystarczy tylko odpowiednio wcześniej zdecydować się na polisę posagową.

Okazji do dawania prezentów mamy wiele – urodziny dziecka, chrzest, komunia, Dzień Dziecka, zakończenie roku szkolnego, Święta Wielkanocne, Mikołajki, Boże Narodzenie itd. Skąd brać pomysły na prezent? Szczególnie w czasach, gdy rosną pensje rodziców, a ponadto otrzymują wsparcie finansowe od państwa?

Dawniej takim rozwiązaniem było założenie funduszu zwanego książeczką mieszkaniową. Regularne wpłaty gromadziły oszczędności na przyszłość, które dziecko – już jako osoba dorosła – mogło wykorzystać na zakup mieszkania lub na dowolny cel.

Ubezpieczenie dla wnuka – na czym polega?

Ubezpieczenie ochronno-oszczędnościowo, czyli inaczej polisa posagowa to pomysł nietuzinkowy, nie dla wszystkich, ale dający niewielkim wkładem duże korzyści na koniec umowy.

Polisa posagowa oprócz oszczędności zapewnia dziecku czy wnukowi ochronę na wypadek utraty rodziców. Ochronę można dodatkowo rozszerzyć w wybranym zakresie.

Minimalny czas trwania umowy to najczęściej 5 lat. Maksymalnie możemy odkładać środki dla dziecka do momentu ukończenia przez nie 26 roku życia. Sami decydujemy o tym, kiedy dziecko otrzyma zgromadzone oszczędności – może to być uzyskanie pełnoletności, ukończenie 20 lub 25 roku życia. Decyzja należy do nas. Środki, jakie otrzyma nasz wnuk – będzie mógł on przeznaczyć na dowolny cel – zakup samochodu, wymarzona podróż, realizowanie swoich pasji, zakup mieszkania czy cokolwiek innego. Pierwsze dorosłe decyzje będą w zasięgu jego ręki.

Przykładowa polisa posagowa dla wnuka – PZU Start w Dorosłość

Możliwość ochrony i gromadzenia oszczędności dla wnuka daje PZU w polisie posagowej Start w Dorosłość. Babcia lub dziadek ubezpieczonego mogą zawrzeć umowę można zawrzeć na czas od 5 do 25 lat, w tym nawet dla noworodka. Dziecko otrzyma pieniądze z ubezpieczenia najwcześniej po ukończeniu 18 lat.

Umowa w PZU zakończy się najpóźniej w roku, w którym dziecko ukończy 25 lat, a fundator (babcia lub dziadek) 75 lat.

W polisie posagowej PZU Start w Dorosłość do wyboru jest kilka umów dodatkowych:

  • renta dla dziecka w razie śmierci rodzica
    Taka umowa przeznaczona jest dla fundatora, który w chwili kupowania dodatku nie skończył 56 lat. Jeśli ten warunek zostanie spełniony miesięczna renta będzie przyznawana do końca trwania umowy lub dożywotnio – np. gdy w wyniku nieszczęśliwego wypadku dziecko będzie trwale niepełnosprawne;
  • opieka medyczna w ciężkiej chorobie
    Assistance medyczny zawiera konsultacje lekarskie, badania diagnostyczne, rehabilitację, opiekę psychologa czy wsparcie opiekuna medycznego w chorobie.
  • poważne zachorowanie
    oznacza świadczenia na powrót do zdrowia w trakcie leczenia lub po ciężkiej chorobie w przypadku 25 jednostek chorobowych, jak: nowotwór złośliwy, zawał serca, udar mózgu – skutkujący utrwalonymi ubytkami neurologicznymi, chirurgiczne leczenie choroby naczyń wieńcowych (by- -pass), niezłośliwy guz mózgu, wada serca – skutkująca operacją jednej lub więcej zastawek, choroba aorty piersiowej – z wyłączeniem operacji odgałęzień aorty, choroba aorty brzusznej – z wyłączeniem operacji odgałęzień aorty, transplantacja organów – gdzie ubezpieczony jest biorcą organów, niewydolność nerek – wymagająca stałego stosowania, sepsa – w przebiegu zakażenia meningokokowego lub pneumokokowego, choroby Creutzfeldta-Jakoba, Parkinsona i Huntingtona, stwardnienie rozsiane, przewlekłe zapalenie wątroby, zakażenie wirusem HIV – w następstwie wykonywania zadań służbowych lub transfuzji krwi, bakteryjne zapalenie mózgu lub opon mózgowo – rdzeniowych, bakteryjne zapalenie wsierdzia – pozaszpitalne infekcyjne, choroba neuronu ruchowego, masywny zator tętnicy płucnej leczony operacyjnie utrata wzroku i słuchu.

Jak znaleźć polisę posagową dla wnuka?

W zakupie ubezpieczenia oczywiście pomocny będzie internet, wystarczy, że na https://www.rankingubezpieczennazycie.pl/b/polisa-na-zycie-dla-dziecka-co-wybrac/81.html sprawdzimy szczegóły produktu, aby dowiedzieć się – jakie rozwiązanie może być najlepsze.

Dzięki stronom poświęconym tematyce ubezpieczeniowej – możemy zyskać wiele cennych informacji o ubezpieczeniu na wnuka, porad jak znaleźć odpowiednią polisę i na co zwracać uwagę przy wyborze.

Przez zdecydowaniem się na wybraną ofertę weźmy pod uwagę – sposób spędzania wolnego czasu naszego wnuka. Być może uprawia regularnie jakiś sport, przez co jest narażony na dotkliwe kontuzje wymagające rehabilitacji? Wówczas warto zastanowić się nad dodatkową ochroną.

Warto również zastanowić się – jaka kwota przyda się wnukowi w momencie zakończenia umowy? Możemy zdecydować się na zakup polisy już w rok po narodzinach wnuka, jak i później, jednak im dłuższy czas trwania umowy – tym większe środki zgromadzimy. Dzisiejsza dobra sytuacja finansowa rodziców nie musi oznaczać, że nie pojawią się problemy finansowe za kilka lub kilkanaście lat.

W perspektywie np. 10 lat może wydarzyć się naprawdę wiele – choroba rodziców, rozwód, utrata pracy oraz inne problemy. Oszczędności na przyszłość zawsze mają sens. W takiej sytuacji nasza polisa posagowa – może wiele rzeczy ułatwić – pozwolić aplikować na dobre studia w dużym mieście, czy umożliwić samodzielne mieszkanie. Bez względu czy zgromadzimy 5 000 zł czy 20 000 zł – będzie to wsparcie dla naszego wnuka, które będzie lepszym prezentem niż nowy model telefonu, którego za kilka lat wnuczek nie będzie pamiętać.

Warunki polisy posagowej – dokładnie czytaj OWU

Przez zapłacenie pierwszej składki sprawdzajmy treść umowy polisy posagowej. Brzmi to oczywiście jak banał, jednak kilka zapisów w umowie jest niezwykle ważnych. Sprawdźmy przede wszystkim – karencję ubezpieczenia oraz wyłączenia odpowiedzialności.

Co to jest karencja? To czas pomiędzy zawarciem umowy, a rozpoczęciem ochrony w danym zakresie. Przykładowo – jeśli rozszerzymy zakres ochrony dla wnuka o umowę dotyczącą pobytu w szpitalu i stanie się tak, że dziecko trafi do szpitala tydzień po zawarciu naszej umowy – ubezpieczyciel może nie wypłacić należnego odszkodowania, jeśli karencja przewiduje okres kilku miesięcy. Zakup ubezpieczenia nie oznacza, że z dniem podpisania umowy – rozpoczyna się ochrona, zatem warto wiedzieć, kiedy zaczyna ona faktycznie działać i dobrze sprawdzić, by nie był to zbyt wygórowany czas.

Wyłączenie odpowiedzialności to z kolei sytuacje, w których ubezpieczyciel nie wypłaca należnego odszkodowania z powodu określonych w umowie okoliczności.

Możemy np. wykupić dla wnuka ochronę dotyczącą wypadków. Gdy nasz wnuk – spowoduje wypadek samochodowy – otrzyma należne odszkodowanie. Jednak – jeśli do wypadku doprowadzi pod wpływem alkoholu lub innych substancji odurzających – ubezpieczyciel ma prawo odstąpić od wypłaty świadczenia.

Te zapisy z całą pewnością warto znać przed zakupem. Warto również sprawdzić sumę ubezpieczenia, upewnić się co do kwoty, jaką chcemy zgromadzić – oraz jak ona wpłynie na wysokość składki, a także sprawdzić – jak wysokie świadczenie dziecko otrzyma z tytułu utraty rodziców. Dzięki temu zyskamy pewność, że nasz wnuczek jest dobrze zabezpieczony na przyszłość, a jest to prezent, który będzie znacznie cenniejszy od kolejnych modnych gadżetów.

Polisa posagowa to dobra, odpowiedzialna decyzja, którą wnuk doceni po latach. Przede wszystkim – korzystajmy z fachowych, sprawdzonych źródeł informacji – zamiast przeglądać strony internetowe poszczególnych ubezpieczycieli – sprawdźmy notowania ubezpieczeń na stronie z rankingiem, jak np. www.rankingubezpieczennazycie.pl. Dzięki temu dowiemy się o istnieniu innych rozwiązań, jak i poznamy opinie specjalistów wobec wybranych przez nas ofert. Porównanie ofert pozwoli nam znaleźć zarówno bardziej korzystne rozwiązania, jak i tańsze oferty. Cena jest szczególnie ważna wówczas, gdy w grę wchodzi ubezpieczenie więcej niż jednego wnuka.