Czy joga jest popularna w Polsce
Zdjęcie autorstwa Andrea Piacquadio z Pexels

We współczesnym świecie sztuka jogi z Azji Południowej rozszerzyła się na wszystkie zakątki świata i dotarła również do Polski.  Chociaż jest to obecnie popularna forma ćwiczeń i medytacji, nie zawsze tak było. Poznaj świat wyzwolenia umysłu, ducha i ciała.

Globalny zasięg i długa historia jogi

Joga ma długą historię pomagania ludziom w osiągnięciu równowagi psychicznej i fizycznej.

Nie ma pisemnego zapisu wynalazcy jogi. Praktykujący jogę są znani jako jogini. W ciągu pięciu tysiącleci jogini przekazywali wiedzę swoim uczniom. Wiele różnych szkół jogi rozwinęło się gdy praktyka rozszerzyła swój zasięg globalnie, gdyż zdobyła popularność.

„Sutra jogi”, 2000-letni traktat o filozofii jogicznej autorstwa indyjskiego mędrca Patanjali, jest przewodnikiem, w jaki sposób opanować umysł, kontrolować emocje i wzrastać duchowo. Sutra jogi jest najwcześniejszym pisemnym zapisem jogi i jednym z najstarszych istniejących tekstów. Stanowi ona ramy dla całej współczesnej jogi.

Joga jest dobrze znana ze swoich pozycji i postaw, ale nie były one kluczową częścią oryginalnych tradycji jogi w Indiach. Sprawność fizyczna nie była głównym celem. Praktykujący i wyznawcy tradycji jogicznej skupili się zamiast tego na innych praktykach, takich jak rozwijanie energii duchowej za pomocą metod oddychania i skupienia mentalnego.

Eksplozja zainteresowania jogą posturalną miała miejsce w latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku, najpierw w Indiach, a później na Zachodzie.

Co to jest yoga?

Joga jest praktyką umysłu, ciała i ducha. Skupia w sobie tradycje wielu pokoleń mędrców starożytnej filozofii indyjskiej. Ostatecznym celem jogi jest osiągnięcie wyzwolenia.

Różne style jogi łączą:

  • postawy fizyczne
  • techniki oddychania
  • medytację lub relaksację

Jogę można trenować wszędzie, nawet na plaży pod palmami za granicą. Joga sprzyja wyciszeniu i koncentracji,  jednak wiele osób lubi poczuć dreszczyk emocji, trzymając kciuki za ulubioną drużynę.  Już sprawdzanie rankingu zagranicznych bukmacherów wyzwala sporą ekscytację, można się bowiem z niego przekonać, czy nasi faworyci mają szansę na zwycięstwo i porównać to z rzeczywistym wynikiem.  Czasem przewidywania znajdują odzwierciedlenie w realnym życiu, vide tegoroczny zwycięzca Eurowizji, Duncan Laurence, który od początku był postrzegany w roli faworyta.  Nierzadko zdarzają się jednak niespodzianki.

Rodzaje i style jogi

Istnieje wiele stylów jogi i żaden styl nie jest bardziej autentyczny ani lepszy od drugiego. Kluczem jest wybranie klasy odpowiedniej dla Twojego poziomu sprawności.

Rodzaje i style jogi mogą obejmować:

Joga Ashtanga: ten rodzaj jogi wykorzystuje starożytne nauki jogi. Jednak stał się popularny w latach siedemdziesiątych. Ashtanga stosuje sześć ustalonych sekwencji pozycji, które szybko łączą każdy ruch z oddechem.

Bikram joga: znana również jako „gorąca” joga, Bikram występuje w sztucznie ogrzewanych pomieszczeniach w temperaturach prawie 105 stopni i wilgotności 40 procent. Składa się z 26 pozycji i sekwencji dwóch ćwiczeń oddechowych.

Hatha joga: Jest to ogólny termin na każdy rodzaj jogi, który uczy postawy fizycznej. Zajęcia „Hatha” zwykle służą jako delikatne wprowadzenie do podstawowych pozycji jogi.

Joga Iyengara: ten typ koncentruje się na znalezieniu prawidłowego wyrównania w każdej pozycji za pomocą szeregu rekwizytów, takich jak bloki, koce, paski, krzesła i podgłówki.

Jivamukti joga: Jivamukti oznacza „wyzwolenie podczas życia”. Ten typ pojawił się w 1984 roku i zawiera nauki i praktyki duchowe, które skupiają się na szybkim przepływie między pozami, a nie samych pozach.

Joga Kripalu: Ten typ uczy praktyków poznawania, przyjmowania i uczenia się od ciała. Student Kripalu uczy się, jak znaleźć własny poziom praktyki, patrząc do wewnątrz. Zajęcia zwykle zaczynają się od ćwiczeń oddechowych i delikatnych odcinków, po których następuje seria indywidualnych pozycji i końcowy relaks.

Joga Kundalini: Kundalini oznacza „zwinięty jak wąż”. Joga Kundalini to system medytacji, którego celem jest uwolnienie stłumionej energii.

Klasa zazwyczaj zaczyna się od śpiewania i kończy się śpiewaniem.

Sivananda: Jest to system oparty na pięciopunktowej filozofii. Ta filozofia utrzymuje, że prawidłowe oddychanie, relaksacja, dieta, ćwiczenia i pozytywne myślenie współpracują ze sobą, tworząc zdrowy jogiczny styl życia. Zazwyczaj używa tych samych 12 podstawowych asan, które są oznaczone powitaniami słońca i pozami savasana.

Yin: Jest to cicha, medytacyjna praktyka jogi, zwana także jogą taoistyczną. Yin joga pozwala uwolnić napięcie w kluczowych stawach, w tym: kostki kolana, biodra,  całe plecy,  szyja,  ramiona .Pozy Yin są pasywne, co oznacza, że grawitacja bierze na siebie większość siły i wysiłku.

Barbara M.