Osteoporoza stanowi poważny problem społeczny. Postępujący ubytek masy kostnej przyczynia się do groźnych złamań. Jak walczyć z tą podstępną chorobą? Czy zmieniając dietę, możemy wzmocnić kości?

Osoby, które zmagają się z osteoporozą, powinny zmodyfikować swoje menu. Należy zmniejszyć spożycie wędlin, hamburgerów, frytek itp. W jadłospisie nie może zabraknąć nabiału, owoców i warzyw.

Skryty przestępca

Zrzeszotnienie kości atakuje znienacka. Ta choroba początkowo nie daje żadnych objawów. Chory nie zdaje sobie sprawy, że systematycznie zmniejsza się gęstość kośćca. Na ogół lekarze diagnozują osteoporozę dopiero wtedy, gdy dochodzi do poważnych złamań.

Osteoklasty a osteoblasty

Kości przypominają plac budowy. Osteoklasty, czyli komórki kościogubne, przyczyniają się do resorpcji. Z kolei osteoblasty, komórki kościotwórcze, uczestniczą w odbudowie kości. W sytuacji, gdy dochodzi do zachwiania równowagi między osteoklastami a osteoblastami, szkielet staje się podatny na uszkodzenia mechaniczne.

Przeprowadzone badania wykazały, iż do 25. roku życia przeważają procesy, w których uczestniczą komórki kościotwórcze. W tym czasie obserwuje się przyrost masy szkieletu. Niestety, po 35. roku życia zwiększa się aktywność osteoklastów. Kości stają się kruche i częściej dochodzi do złamań.

Rola wapnia i witaminy D

Wapń oraz witamina D odgrywają niezwykle istotną rolę w profilaktyce osteoporozy. W związku z tym należy tak zmodyfikować dietę, aby nie zabrakło w niej składników zwiększających wytrzymałość mechaniczną kości. Nabiał stanowi bogate źródło wapnia. Niestety, nie każdy może spożywać wyroby mleczne. Osoby, które zmagają się z nietolerancją laktozy, powinny sięgać po jogurty i kefiry. Bakterie fermentacji mlekowej wykorzystują ten dwucukier w swoim metabolizmie i tym samym zmniejszają stężenie problematycznej substancji.

Alergia na białko mleka krowiego

Co roku wzrasta odsetek alergików. Niektórzy ludzie są uczuleni na białko mleka krowiego. W związku z tym, iż kazeina kappa charakteryzuje się wysoką termoopornością, substancja nie ulega denaturacji pod wpływem działania wysokiej temperatury. Osoby, które zmagają się z alergią na białko mleka krowiego, powinny przyjrzeć się wyrobom z mleka koziego i owczego.