Fitness

Czy aminokwasy mają wpływ na trening

Grafika dostarczona przez partnera

Wielu sportowców zna korzyści płynące z przyjmowania aminokwasów. Dodają energii, przyspieszają regeneracje i wspomagają wzrost mięśni. Dziś sięgają po nie wyczynowi sportowcy, ale również amatorzy i osoby o większej aktywności fizycznej. Zobacz, jakie korzyści ma przyjmowanie aminokwasów w postaci suplementu diety!

Aminokwasy są niezbędne w procesie wzrostu mięśni. Podczas intensywnego treningu organizm potrzebuje ich większe ilości. Dzięki temu lepiej funkcjonuje. Aminokwasy w formie suplementu, organizm człowieka przyswaja kilkakrotnie szybciej niż w postaci pokarmu. To nie jedyna zaleta odżywek zawierających aminokwasy. W tym artykule opowiemy Ci o wielu korzyściach przyjmowania tego rodzaju suplementów.

Czym są aminokwasy?

Aminokwasy to związki organiczne. Poprzez łączenie się uczestniczą w procesie powstawania białka. Związki są niezbędne do regeneracji, wzrostu i leczenia tkanek ciała, a zwłaszcza tkanki mięśniowej. Aminokwasy dzielimy na:

  • aminokwasy endogenne – organizm może je samodzielnie syntezować
  • niezbędne aminokwasy egzogenne – to grupa ośmiu aminokwasów, których organizm człowieka nie jest w stanie sam wytwarzać. Potrzebna jest do tego odpowiednia dieta lub suplementacja
  • aminokwasy względnie niezbędne – to rodzaj aminokwasów, które organizm człowieka samodzielnie produkuje, ale w niewielkich ilościach. Podczas intensywnych treningów i wzmożonej aktywności trzeba dostarczać ich dodatkowe ilości

Aminokwasy zmniejszają zmęczenie i dodają energii

Intensywny trening potrzebuje dużych ilości energii. Zwiększa się zapotrzebowanie na aminokwasy i kalorie. W czasie długotrwałych treningów organizm, oprócz traceni energii, zaczyna rozkładać białko znajdujące się w mięśniach. Proces ten służy przekształceniu ich w aminokwasy, aby zapewnić odpowiedni poziom energii. Utrata białka nie jest korzystna. Mięśnie zostają osłabione, a wydajność ćwiczeń radykalnie spada. Dlatego odpowiednia suplementacja aminokwasów jest tak ważna. Jednym z ważniejszych aminokwasów jest Leucyna. Należy ona do aminokwasów rozgałęzionych. Ich zawartość w białku mięśniowym to aż 40 proc. Leucyna jest bardzo ważna w procesie syntezy białek. Przyczynia się do regeneracji, budowy i naprawy uszkodzonych mięśni.

Aminokwasy – większa masa mięśniowa

Trening siłowy i wytrzymałościowy służy do poprawy kondycji i zwiększenia siły. Jest ważnym elementem prawie każdego rodzaju ćwiczeń. Treningi w grach zespołowych, bieganiu, pływaniu i wielu innych powinny być wspierane treningiem siłowym. Jest ważny również dla osób chcących schudnąć i zwiększyć masę mięśniową. Mięśnie budowane są z białka. Jeżeli podczas treningu występuje zbyt duży ubytek energii to ten makroelement zamiast do budowy mięśni, wykorzystywany jest do produkcji energii. Dlatego tak ważne jest dostarczanie aminokwasów. Będą one źródłem energii, a białko posłuży do zwiększenia masy mięśniowej. Dzięki aminokwasom w mniejszym stopniu odczuwane jest zmęczenie, a trening przynosi oczekiwane rezultaty. Warto zadbać o odpowiednią ilość stosując zbilansowaną dietę lub wysokiej jakości suplementy aminokwasów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *