Felietony Najnowsze Styl życia Święta 2017

Czas adwentu

Adwent

Zanim zasiądziemy przy wigilijnym stole, oczekujemy Bożego Narodzenia. Czas adwentu to bez wątpienia ważny okres. Tym bardziej warto poznać zwyczaje i symbole, które są z nim związane.

Okres adwentu

Adwent zaczyna się w czwartą niedzielę, poprzedzającą powtórne przyjście Jezusa na świat. Jego zakończenie przypada na dzień wigilii, czyli 24 grudnia. To nie tylko czas przygotowania ale pewnego rodzaju oczyszczenia serca i sumienia. W tym wyjątkowym okresie odprawiane są specjalne msze, z którymi są związane pewne symbole.

Roraty

Roraty to msze adwentowe, podczas których czci się Maryję. Nazwa nabożeństwa pochodzi od rosy, który symbolizuję wodę i łaskę oczyszczenia, bez których niemożliwe jest życie. Dawniej roraty odprawiane były o świcie, gdy wokół panowała jeszcze ciemność, co miało nawiązywać do czasu grzechu, przed przyjściem Chrystusa, czyli Światłości. Obecnie, w większości kościołów, nabożeństwa roratnie odbywają się raczej w godzinach wieczornych. Podczas nich odśpiewywane są specjalne pieśni, a w strojach liturgicznych dominuje kolor filetowy. Dopiero w trzecią niedzielę adwentu, kapłan może założyć nieco radośniejszą barwę – różową.

Lampiony

Wraz z narodzinami Jezusa nastąpiła Światłość, dlatego odgrywa ona niezwykle ważną rolę w tradycji adwentu. Wierni, przybywają do kościołów z lampionami czy świecami, które symbolizują przyjście Boga i oczyszczenie z grzechów. Światłość ma rozświetlać panujący mrok i wskazywać właściwą drogę do Boga. Ten zwyczaj szczególnie cenią sobie dzieci, które często samodzielnie przygotowują kolorowe lampiony.

Wieniec adwentowy

Adwent nie może obejść się bez wieńca adwentowego. Wieniec ma okrągłą formę i powinien być wykonany z gałązek choinki. Jego kształt symbolizuje krąg życia. Umieszcza się na nim cztery świece, które oznaczają kolejne niedziele adwentu. Każda z nich jest zapalana w daną niedzielę, odmierzając czas do Bożego Narodzenia. Świecie oznaczają jedność rodziny, a każda z osobna jest przyporządkowana danym wartościom – I to pokój, II – miłość, III – wiara, a IV to nadzieja. Wartości te towarzyszą podczas całego okresu adwentu.

Świeca roratnia

wieniec

Kolejnym symbolem Światłości jest tzw. roratka czyli świeca roratnia. To także symbol Najświętszej Marii Panny. Świeca ma kolor biały i jest przepasana niebieską lub białą kokarda, co oznacza Niepokalane Poczęcie. Jest umieszczana obok ołtarza przy prezbiterium i zapalana w każdą mszę roratnią.

Kalendarz adwentowy

Oprócz wieńca, jest jeszcze jeden symbol oczekiwania na Boże Narodzenie, którym jest kalendarz adwentowy. W wielu domach jest to kultywowana od lat tradycja. Kalendarz obecnie przyjmuje różną formę i jest popularny w krajach na całym świecie.

Katarzyna Antos

Komentarze (3)

pati25

7 lat temu

Uwielbiam okres adwentu.To piękny czas oczekiwania na święta Bożego Narodzenia.
Msza roratnia u nas jest zawsze o 6 rano.Dzieci przynoszą lampiony i w procesji z lampionami wchodzą do kościoła.Cudowna jest ta symbolika Adwentu

drobina

7 lat temu

Okres adwentu to piękny czas oczekiwania na Boże Narodzenie. Muszę się już rozejrzeć za jakimś pięknym lampionem dla mojego wnusia.

filodendron 2

7 lat temu

Piękna tradycja. Nawet nie znam jej dokładnie, bardzo ciekawy artykuł .

Zostaw komentarz