Rak szyjki macicy to nowotwór, który rozwija się wolno i wieloetapowo przez kilka lat, a czasem nawet kilkanaście lat. Wykonując regularnie cytologię mamy szansę wykryć chorobę w stadium, kiedy jest ona całkowicie uleczalna. Możemy wyprzedzić raka, nie pozwolić mu się rozwinąć, możemy cieszyć się dojrzalakobieta.plm i życiem.
W Polsce średni wiek kobiety z przedinwazyjnym rakiem szyjki macicy to 40-42. rok życia, natomiast z rakiem inwazyjnym – 51. rok życia. Średni wiek kobiet ze stanami przednowotworowymi wynosi 34 lata. Wykonując regularnie cytologie mamy dużo czasu, aby zareagować i nie dopuścić do niebezpiecznego stadium. Tylko pozornie, ponieważ u ponad 60% kobiet ten nowotwór wykrywa się dopiero w drugim i trzecim stadium zaawansowania, kiedy szanse na wyleczenie są minimalne…
Kto najczęściej umiera na raka szyjki macicy?
Kobiety, które nigdy albo przez wiele lat nie miały wykonywanego tego badania cytologicznego. Według statystyk 50% chorych na raka szyjki macicy nigdy nie miało pobranej cytologii, natomiast 10% chorych kobiet nie miało wymazu w ciągu ostatnich 5 lat.