Poradnik pacjentki Zdrowie

Cytologia – wyprzedź raka

Każdego roku w Polsce około 4 tys. kobiet dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy. Połowa z nich umiera. Odwiedzając regularnie ginekologa i wykonując cytologię mamy szanse zmienić te przerażające statystyki. Potrzebna jest profilaktyka, która może zdziałać tak wiele, a wciąż znaczy tak mało dla polskich kobiet.

Każdego roku w Polsce około 4 tys. kobiet dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy. Połowa z nich umiera. Odwiedzając regularnie ginekologa i wykonując cytologię mamy szanse zmienić te przerażające statystyki. Potrzebna jest profilaktyka, która może zdziałać tak wiele, a wciąż znaczy tak mało dla polskich kobiet.

Rak szyjki macicy jest drugim pod względem częstotliwości występowania na świecie nowotworem złośliwym wykrywanym u kobiet. Polska na tle krajów Unii Europejskich zajmuje niezaszczytne, czołowe miejsce wśród liczby zachorowań i umieralności na ten nowotwór. W Polsce umiera rocznie około 2000 kobiet, dla porównania – w Finlandii zaledwie kilkadziesiąt, ponieważ w Skandynawii, dzięki skutecznej profilaktyce, rak szyjki macicy właściwie nie występuję.

Statystyki dotyczące umieralności na raka szyjki macicy są dramatyczne, stawiające nasz a mogłoby takie nie być… Badanie cytologiczne może uratować tysiące polskich kobiet, pod warunkiem, że będzie przez nie wykonywane.

Cytologia jest bardzo prostym badaniem, które w ogóle nie boli oraz trwa kilka sekund. Niestety, wciąż niedocenionym i niepopularnym wśród Polek. Regularnie badanie to wykonuje jedynie 30% kobiet w naszym kraju! Aż trudno uwierzyć, że 1/3 nie wykonała go nigdy!

Rak szyjki macicy to nowotwór, który rozwija się wolno i wieloetapowo przez kilka lat, a czasem nawet kilkanaście lat. Wykonując regularnie cytologię mamy szansę wykryć chorobę w stadium, kiedy jest ona całkowicie uleczalna. Możemy wyprzedzić raka, nie pozwolić mu się rozwinąć, możemy cieszyć się dojrzalakobieta.plm i życiem.

W Polsce średni wiek kobiety z przedinwazyjnym rakiem szyjki macicy to 40-42. rok życia, natomiast z rakiem inwazyjnym – 51. rok życia. Średni wiek kobiet ze stanami przednowotworowymi wynosi 34 lata. Wykonując regularnie cytologie mamy dużo czasu, aby zareagować i nie dopuścić do niebezpiecznego stadium. Tylko pozornie, ponieważ u ponad 60% kobiet ten nowotwór wykrywa się dopiero w drugim i trzecim stadium zaawansowania, kiedy szanse na wyleczenie są minimalne…

Kto najczęściej umiera na raka szyjki macicy?

Kobiety, które nigdy albo przez wiele lat nie miały wykonywanego tego badania cytologicznego. Według statystyk 50% chorych na raka szyjki macicy nigdy nie miało pobranej cytologii, natomiast 10% chorych kobiet nie miało wymazu w ciągu ostatnich 5 lat.

Profilaktyka to szansa na życie

Dlatego, jeśli jesteś w wieku od 25 do 59 lat i w ostatnich 3 latach nie miałaś wykonanych wymazów cytologicznych w ramach ubezpieczenia w NFZ, powinnaś zgłosić się na badanie cytologiczne do wybranego przez siebie lekarza, który ma podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia na realizację Populacyjnego Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy.

Codziennie aż 5 Polek umiera na raka szyjki macicy.

Nie bądź jedną z nich – zrób cytologię!

Komentarze

pati25

9 lat temu

Przerażające statystyki.A profilaktyyka najważniejsza.Cytologia może uratować nam życie.Badajmy się

Zostaw komentarz