Każdego roku w Polsce około 4 tys. kobiet dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy. Połowa z nich umiera. Odwiedzając regularnie ginekologa i wykonując cytologię mamy szanse zmienić te przerażające statystyki. Potrzebna jest profilaktyka, która może zdziałać tak wiele, a wciąż znaczy tak mało dla polskich kobiet.

Rak szyjki macicy jest drugim pod względem częstotliwości występowania na świecie nowotworem złośliwym wykrywanym u kobiet. Polska na tle krajów Unii Europejskich zajmuje niezaszczytne, czołowe miejsce wśród liczby zachorowań i umieralności na ten nowotwór. W Polsce umiera rocznie około 2000 kobiet, dla porównania – w Finlandii zaledwie kilkadziesiąt, ponieważ w Skandynawii, dzięki skutecznej profilaktyce, rak szyjki macicy właściwie nie występuję.

Statystyki dotyczące umieralności na raka szyjki macicy są dramatyczne, stawiające nasz a mogłoby takie nie być… Badanie cytologiczne może uratować tysiące polskich kobiet, pod warunkiem, że będzie przez nie wykonywane.

Cytologia jest bardzo prostym badaniem, które w ogóle nie boli oraz trwa kilka sekund. Niestety, wciąż niedocenionym i niepopularnym wśród Polek. Regularnie badanie to wykonuje jedynie 30% kobiet w naszym kraju! Aż trudno uwierzyć, że 1/3 nie wykonała go nigdy!