Astygmatyzm to jedna z trzech najczęściej pojawiających się wad wzroku, tuż obok krótko- i długowzroczności. Jego głównym objawem jest zniekształcenie widzenia, przez niektóre osoby cierpiące na tę wadę porównywane do rozmazywania się obrazu podobnie, jak na pracach malarzy impresjonistów.
Astygmatyzm (https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/problemy-ze-wzrokiem/astygmatyzm) jest efektem występowania niesymetryczności w rogówce oka przypominającej nieco kształtem piłkę używaną w rugby. Zdrowa rogówka oko powinna mieć symetryczny, kulisty kształt, co pozwala na skupienie wszystkich promieni światła wpadających do oka w jednym ognisku. W oku osoby z wadą astygmatyzmu promienie nie ogniskują się równomiernie, przez co w momencie kiedy widzi ona jakiś rysunek służący badaniu stanu jej oka, wyraźna jest dla niego tylko jedna jego część. W takim przypadku mamy do czynienia z astygmatyzmem regularnym, który korygowany jest odpowiednio dobranymi, cylindrycznymi szkłami w okularach lub soczewkami kontaktowymi.
Astygmatyzm może mieć także postać nieregularną, spowodowaną urazami mechanicznymi oka, w którym występuje więcej ogniskowych. Tego typu wadę trzeba skorygować specjalnie dobranymi soczewkami kontaktowymi lub żelami okulistycznymi, które są w stanie skorygować nierówności na powierzchni oka.
Astygmatyzm często występuje w połączeniu z innymi często pojawiającymi się wadami oka: krótkowzrocznością i długowzrocznością. Jeżeli wada jest większa i nie pozwala na korygowanie jej mechanizmami kompensacyjnymi oka, należy udać się do okulisty, który odpowiednio dobierze niezbędne akcesoria umożliwiające poprawne widzenie.
Tekst partnera